Wrzesińska 2

Wrzesińska 2 w WarszawieUlica Wrzesińska 2 - kamienica wielorodzinna na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Trzypiętrowa kamienica wraz z oficyną została wzniesiona w latach 1912-1920. Posiada kilkadziesiąt lokali mieszkalnych.

Tuż przed wybuchem wojny jej właścicielem był Lichsztejn Lechok.

W 1945 roku budynki przy Wrzesińskiej 2 przeszły na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta.

Około 2007 roku rozebrano będącą w fatalnym stanie technicznym oficynę.

22 sierpnia 2017 roku w drodze przetargu ustnego kamienica została sprzedana za kwotę 7,5 mln zł. Nabywcą została spółka Nordic House Deweloper Sp. z o.o. - Projekt Wrzesińska Spółka Komandytowa.


Obiekt jest ujęty w gminnej ewidencji zabytków.

TJ

Ciekawostki

  • Od jesieni 1945 roku przy Wrzesińskiej 2 miała swoją pierwszą udokumentowaną siedzibę szkoła żydowska Centralnego Komitetu Żydów w Polsce (Szkoła Powszechna przy Wojewódzkim Komitecie Żydowskim w Warszawie). 25 kwietnia 1946 roku szkoła została przeniesiona do kamienicy przy Targowej 22.
  • "Pamiętam piekarnię w suterenie tej kamienicy, zaglądało się przez okienko jak powstają kajzerki." - wspomina Małgorzata.

Więcej na ten temat

Wasze komentarze

64x64

DawnyLokator Wrzesiń napisał:

Informacje o rozebraniu z 2007 są tylko częściowo prawdziwe. Rozebrano ją ponieważ w pobliżu wybudowano zbyt blisko budynku basen OSiR poprzez oszustwo tj akceptację budowy wg map gdzie budynek był "nieobecny" po wirtualnej rozbiórce z lat siedemdziesiątych którą to sprawę wyjaśnili lokatorzy dopiero na początku lat 90. Oczywiście czynsz odbierano bez przeszkód mimo teoretycznie nieistniejącego budynku. Budynek podobno zaczynał jako dwupiętrowa kamienica. Do lat 80 była tam także drewniana cześć zabudowy którą można zobaczyć w serialu o Kamilu Kurancie który nagrywany był między innymi na pradze.
2019-05-08 19:50
64x64

eLJot architekci napisał:

Szanowni Państwo. W związku z planowanym remontem kamienicy przy ul. Wrzesińskiej 2 zwracamy się z prośbą o udostępnienie archiwalnych rysunków i zdjęć budynku, które posłużą do odtworzenia dawnego wystroju elewacji i przywrócenia mu pierwotnego wyglądu. Wszelkie informacje, pomysły, zdjęcia i jakiekolwiek materiały proszę wysyłać na adres mailowy: architektwawer@gmail.com Każda pomoc jest dla nas ważna! Pragniemy przywrócić budynkowi jego dawny blask.
2017-09-22 19:50

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia