Wrzesińska

Ulica WrzesińskaUlica Wrzesińska na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie biegnie od ulicy Stefana Okrzei do ulicy Kępnej.

Po raz pierwszy dzisiejsza ulica pojawia się "Ilustrowanym przewodniku" z 1893 roku jako ulica "Bez nazwiska", lub nieco dalej na wschód ulica Kościelna.

Położona była wówczas w sąsiedztwie praskiej rzeźni i "Placu końskiego" gromadziła skupiska drobnych rzemieślników, zajmujących się przetwarzaniem surowców poubojowych: szczotkarzy, wykorzystujących włosie końskie i świńskie, grzebieniarzy, rymarzy itp.

W okresie międzywojennym rzeźnię uporządkowano i rozbudowano. Wzniesiono wówczas betonowe hale w których aż do czasu przeniesienia zakładów mięsnych na Żerań dokonywano uboju.

Cały teren ulegnie wkrótce przekształceniu w ramach nowego zagospodarowania Portu Praskiego.

8 listopada 2020 roku po godzinie 10.00 zawaliła się część ściany frontowej oraz fragmenty stropów kamienicy przy Wrzesińskiej 2.

DW/TJ

Ciekawostki

  • Na rogu dzisiejszych ulic Wrzesińskiej i Kępnej znajdował się rynek miasteczka Skaryszew. Zaś na rogu ulicy Wrzesińskiej i Okrzei znajdował się drewniany kościół św. Stanisława.
  • W dawnych halach rzeźni na początku lat dziewięćdziesiątych powstał bazar "BIS". Funkcjonował niedługo, bo około 2 lat.


Więcej na ten temat


Obiekty


Obiekty


GaleriaWasze komentarze

64x64

wikon@vp.pl napisał:

Na ulicy Wrzesińskiej 10 istniała od czasów przedwojennych do 1944 roku znakomita 6-cio klasowa polska prywatna szkoła powszechna wraz z przedszkolem. Dyrektorem szkoły była właścicielka Pani Helena Paszke - Folak - Pawłowska. Szkoła cieszyła się ogromnym powodzeniem w praskich środowiskach inteligenckich i rzemieślniczych. Niestety nie pozostały nawet ruiny szkoły. Jedynie co może przypominać ją , to szkic z dzienniczka ucznia wraz z mottem szkoły:
2013-02-21 18:22

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia