Kępna

Ulica Kępna w WarszawieUlica Kępna na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie biegnie od ulicy Wrzesińskiej do ulicy Targowej.

Kępna to jedna z najstarszych ulic na warszawskiej Pradze. Nazwa ulicy jest zastosowana wtórnie, została przeniesiona z małej uliczki wiodącej od Moskiewskiej (obecnie Zamoyskiego) przez wiślane łachy do kępy na Wiśle. Na planie Warszawy ulica pojawia się w drugiej połowie XVIII wieku (1765), od roku 1864 ulica nosi nazwę Kępna - wcześniej zwano ją Rynkiem Słodowym lub Słodową.

W 1873 roku, rozparcelowano teren należący do Estery Złotej Heiss, Marii Mańczyk i Izaaka Heissa. W okolicy znajdowały się: targ koni, bydła, masarnia a także giełda mięsna. W pobliżu istniał także kanał, który miał połączenie z Wisłą.

Na przełomie XIX i XX wieku nastąpił intensywny okres zabudowy ulicy murowanymi domami.


W 1911 roku ulica została wybrukowana kamieniami, zamontowano także latarnie gazowe.

Ulica zamieszkiwana w większości przez bogatych mieszczan, uznawana była już w XIX w. za "bardzo warszawską". Tu w czasach zaborów, pod nr 17, powstała w 1898 r. prywatna pensja dla dziewcząt Zofii Łabusiewicz. W 1916 r. przekształcono szkołę w ośmioklasowe gimnazjum żeńskie, które istniało do 1948 r., po czym zostało rozwiązane przez władze PRL.

12 listopada 1943 roku na tej ulicy rozstrzelano 60 więźniów Pawiaka. Przy do dziś zachowanych dziurach po kulach wmurowano tablicę pamiątkową.

W 2008 roku spółka BRE.locum SA oddała do użytku pod nr 2A nowoczesny nawiązujący do stylu przedwojennych kamienic budynek mieszkalny.


SP/DW/TJCiekawostki

  • Na początku XX w. Magistrat planował doprowadzenie jej do Brzeskiej, nigdy jednak do tego nie doszło. Obecnie zachował się tylko kilkunastometrowy odcinek stanowiący jedno z wejść na Bazar Różyckiego pomiędzy kamienicami przy Targowej 48 i 50/52.

Więcej na ten temat


Obiekty


Firmy i Instytucje


Galeria


Wasze komentarze

64x64

Rafał Wodzicki napisał:

W związku z moimi ostatnimi ustaleniami jest to Skaryszew sam w sobie. Nazwa Stara Praga jest tworem sztucznym utworzonym przy podziale cyrkułu Praga na dwa, po dołączeniu Nowej Pragi, Szmulowizny i Kamionka w 1908 r., a więc zwiększeniu ludności. Nowe cyrkuły nazywały się nowopraski (o Nowej Pragi) i staropraski (w opozycji do Nowej Pragi, choć faktycznie to był teren właśnie Skaryszewa, Kamionka i Szmulowizny. Urzędnikom widać wydawało się fajne, że dwa cyrkuły prawobrzeżne będą "praskie". Nazwa obszaru MSI Stara Praga, wyraźnie nawiązuje do tego. Autorowi brakowało wiedzy o tym, że był tu Skaryszew zniszczony w czasach napoleońskich. Trzeba dążyć do przywrócenia tej nazwy.
2018-06-27 18:14

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia