Śnieżna 4

Śnieżna 4 w WarszawieUlica Śnieżna 4 - budynek użytkowy na Szmulowiźnie w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Piętrowy budynek został wzniesiony w 1931 roku jako budynek biurowo-mieszkalny Fabryki Cukrów i Czekolady "Franboli". Na attyce umieszczono monogram składający się z liter "I" oraz "K" - to inicjały Ignacego Kiełbasińskiego, długoletniego dyrektora i współwłaściciela "Franboli".

Jesienią 1944 roku budynek został zajęty przez przedstawicieli Krajowej Rady Narodowej. Na Śnieżnej 4 mieszkał Bolesław Bierut, a sam budynek przez kilka miesięcy pełnił funkcję lokalnego radiowęzła.

Po wojnie służył jako sklep dla znajdującej się po drugiej stronie ulicy fabryki pomocy naukowych.

Około 2003 roku prywatny właściciel przeprowadził generalny remont - po czym obiekt stał pusty do 2016 roku, kiedy to zaczął być wynajmowany kilku najemcom.


TJ


Więcej na ten temat


Firmy


Wasze komentarze

64x64

annia napisał:

Pozdrawiam Pana serdecznie moja mama również pracowała w FPN w latach 1955-1989 obecnie na emeryturze Janina B.
2023-10-03 19:42
64x64

michal.kolasinski napisał:

Jako były pracownik Fabryki Pomocy Naukowych twierdzę, że co najmniej przez 20 lat (pracowałem w l. 1966 - 1971) w budynku przy ul. Śnieżnej 4 mieściła się Dyrekcja mojej Fabryki i Działy produkcji preparatów mikroskopowych oraz preparatów zalewanych szkłem organicznym. Natomiast nigdy nie słyszałem, by był tam kiedyś sklep i do tego z ,,wypchanymi ptakami". Sklep pod nazwą ,,Cazas", rozprowadzający pomoce naukowe produkowane w kilku fabrykach Zjednoczenia Przemysłu Pomocy Naukowych i Zaopatrzenia Szkół rozrzuconych po całej Polsce, mieścił się przez wiele lat na pn-wschodnim narożniku ulic wtedy Świerczewskiego i Marchlewskiego, później przeniesiony został w okolicę ul. Międzyparkowej. W budynku Śnieżna 3 mieściła się produkcja preparatów formalinowych i osteologicznych - materiałów poglądowych do nauki biologii. Pozostałe asortymenty produkowane były w powojennym już budynku fabrycznym przy ul. Odrowąża 11. W Oddziałach zatrudniających prawie same kobiety, tak jak i przy Śnieżnej, produkowano ręcznie globusy, gabloty entomologiczne oraz gabloty ukazujące procesy przerobu węgla, ropy naftowej, jedwabiu, lnu i konopi, produkcję żelaza, miedzi, aluminium oraz materiałów termoizolacyjnych i dźwiękochłonnych. A moim zadaniem było zaopatrywać Fabrykę w dużą część technicznych surowców do tej produkcji. Jeździłem po całym kraju i... uczyłem się szacunku do pracy robotnic w przędzalniach i roszarniach oraz robotników w kamieniołomach, Hucie Miedzi, czy w Warszawskiej Gazowni.
2022-08-10 18:36

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia