Targowa 81: "Nie dla Czterech Śpiących"

02.07.2012
Mieszkańcy bloku przy Targowej 81 protestując przeciwko powrotowi pomnika Braterstwa Broni pod swój budynek zawiesili transparent "Precz z komuną. Nie dla Czterech Śpiących."

Ustawiony w 1945 roku Pomnik Braterstwa Broni zwany przez prażan "Czterech Śpiących" w związku z budową II linii metra został jesienią 2011 roku zdemontowany z Placu Wileńskiego i aktualnie przebywa w konserwacji pod Warszawą.

Zgodnie z przygotowanym planem zagospodarowania i uchwałą Rady Warszawy, pomnik ma zostać ustawiony ponownie w bezpośredniej bliskości budynku przy Targowej 81 gdzie aktualnie w bardzo szybkim tempie powstał już betonowy fundament i rośnie z każdym dniem betonowy cokół.

Mieszkańcy wspólnoty przy Targowej 81 zaskoczeni tak szybkim tempem postanowili zaprotestować ponieważ jak byli zapewniani, pomnik, owszem miał wrócić na Plac Wileński ale dopiero po zakończeniu prac związanych z budową II linii metra i w innej lokalizacji.

Protest lokatorów rozpoczął w już w grudniu 2011 roku i przybrał tak dramatyczny przebieg dopiero wtedy kiedy sąd odmówił uznania ich za stronę i wznowienia postępowania zatwierdzającego zmianę lokalizacji pomnika. Zaś jego obecne usytuowanie  - jak sami mówią - poznali z gazet.

W obecnej zatwierdzonej lokalizacji monument będzie znajdował się zaledwie 30 metrów od budynku a rzeźby mają sięgać aż szóstego piętra...

Protestujący mieszkańcy podkreślają, że nie chcą mieć przez blokiem widoku na pomnik fałszujący historię. Podkreślają również, iż dotychczasowy zadbany skwer z wysokimi drzewami miasto chce zastąpić kamiennym postumentem z postaciami z brązu, dzierżącymi karabiny w dłoniach, który ograniczy im całkowity dostęp do światła dziennego w mieszkaniach.

Warto podkreślić, iż konserwacja monumentu będzie kosztować około 2 mln zł a pod petycją Społecznego Komitetu Protestu Przeciwko Przywróceniu Pomnika Braterstwa Broni podpisało się do tej pory ponad 7 tys. osób.

Protest lokatorów przy Targowej 81 to kolejna oddolna inicjatywa mieszkańców, zazwyczaj niesłuchanych i zwyczajnie ignorowanych przez władze. Czy tym razem będzie podobnie?


TJ

Więcej na ten temat


Galeria

Sonda

Czy popierasz protest mieszkańców Targowej 81?Wasze komentarze

64x64

Duracel1974 napisał:

Dla tłuczków bez wiedzy historycznej i ignorantów bez szacunku dla polskich ofiar sowieckiego terroru. http://www.youtube.com/watch?v=ea1_ylrOdPA Pomnik Braterstwa i Przyjaźni Polsko Radzieckiej... tia... ...od lat mówię, że walka pobliskich mieszkańców o przetrwanie tego pomnika z ludźmi którzy walczą o wypieprzenie go z krajobrazu Pragi i Warszawy jest akademickim przykładem walki głupich ignorantów historycznych i debili ze szlachetnymi desperatami walczącymi o sprawiedliwość i prawdę historyczną bez wsparcia władzy, która o taką prawdę powinna walczyć w wolnej Polsce. Dla wspomnianych debili, jedynym sensownym argumentem którego używają w tej sprawie jest fakt, że pomnik stał się miejscem orientacyjnym w krajobrazie i że ludzie się pod nim spotykali. Niestety nie dość, że nie mają wiedzy na temat tego co działo się w okolicznych budynkach na Cyryla i Metodego a także w budynkach wspomnianych w materiale, to najwyraźniej nie zdają sobie też sprawy z tego do czego służy w przestrzeni społecznej POMNIK i jaka jest jego główna funkcja. No chyba, że szanowni mieszkańcy nie są wszyscy ignorantami historycznymi, a prawda jest bardziej brutalna od głupoty. Być może ich poglądy wynikają z pochodzenia i tego jak funkcjonowali i kim byli oni sami i ich rodziny w przeszłości. Główną funkcją pomnika jest upamiętnienie bohaterów, oddanie prawdy historycznej, oraz eksponowanie takich wartości jak wolność, prawda i poświęcenie. Trzymanie w wolnej Polsce takiego symbolu, czy wręcz walka o pomnik upamiętniający ciemiężycieli (bo jakie to było wyzwolenie, skoro uwalnialiśmy się od tego "uwolnienia w latach 80-90?) jest jakimś cynicznym chichotem historii i oprawców którzy pławili i pławią się w luksusach, a ich ofiary jak żołnierze Armii Krajowej, całego ruchu oporu przeciwko Sowieckiej niewoli i wszystkich innych patriotów którzy zginęli w tych okolicach pomnika nie doczekały i raczej nie doczekają w takiej "polsce".
2013-05-16 08:38
64x64

Duracel1974 napisał:

I następny ignorant poniżej (Inik) jakie kompleksy? Kompleksy to masz najwyraźniej ty i robisz w majtki ze strachu na myśl co się stanie i jak zareaguje Moskwa gdy dowiedzą się, że ten pomnik z załganą tablicą zniknie. Na serio, szkoda, że niemcy nie zdążyli pomników nastawiać, dopiero wtedy chyba do takich... jak ty dotarło by na takiej analogii jakie głupoty opowiadacie i do czego można porównać wasze myślenie.
2012-08-04 23:21
64x64

Duracel1974 napisał:

te "prażanin" jakby tam był pomnik żołnierzy Wermahtu ze Swastyką i kłamliwymi tekstami o "wyzwalaniu Polski" przez nich to też byś bredził po kilkudziesięciu latach okupacji (zakłądając że ta okupacja by się tyle ciągnęła", że ma zostać bo wrósł już w obraz Pragi? Ludzie! Do czego wy używacie tych mózgów??!
2012-08-04 23:18
64x64

Prażanin napisał:

A ja jestem za przywróceniem pomnika, który wrósł już w obraz Pragi. Każdy prawdziwy Prażanin wie, gdzie jest "czterech śpiących", często też ludzie umawiają się przy "czterech śpiących" lub określając jakąś pobliską pomnikowi lokalizację mówi się, że coś jest przy czterech śpiących. Wszystko co związane z komuną jest złe? To powycinać drzewa! Większość była sadzona właśnie za komuny. Oczywiście budynek przy Targowej 81 też koniecznie wyburzyć! Przecież był budowany w czasach, gdy komuna kwitła na całego!
2012-07-31 02:28
64x64

koooom napisał:

Pomnik na cmentarz armii czerwonej, jedyne wyjście.
2012-07-17 22:13
64x64

B9 napisał:

Zgadza się to budynek wybudowany przez miasto w 1964 roku.
2012-07-17 22:06
64x64

Piecyk napisał:

A tego domu przypadkiem nie wybudowa komuna? Jeżeli tak,to on też jest świadectwem komuny.
2012-07-17 21:45
64x64

adam81w napisał:

Popieram protest mieszkańców. Wstyd, żeby komunistyczny pomnik radzieckich oprawców i okupantów był na nowo budowany w Warszawie, stolicy Polski. Najgorsze, że nie wszyscy rozumieją jak to świadczy o naszym kraju.
2012-07-08 23:55
64x64

cypisek napisał:

A dodający komentarz też nie podał swojego imienia i nazwiska.
2012-07-05 07:45
64x64

Inik napisał:

Co to za bzdury?!? "Zaledwie 30 metrów od ich budynku" - faktycznie muszą uważać, żeby podczas oblewania pomnika czerwoną farbą nie nachlapać sobie do mieszkań. Szkoda, że autor takich bzdetów nie ma odwagi podpisać się imieniem i nazwiskiem. A z drugiej strony, jestem ciekaw, kiedy Polacy wyleczą się wreszcie ze swoich kompleksów wobec sąsiadów...
2012-07-03 11:46

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia