Suchań: zdjęcie z fotoradaru Straży Miejskiej

09.08.2013
Pamiętacie słynne: "Gdzie jest k***a Zbuczyn?", którego przed laty szukał na mapie Tomasz Lis? Dziś, za sprawą Straży Miejskiej z miejscowości Suchań i ich fotoradaru wielu kierowców udając się w wakacyjną podróż wróci z "pamiątkowym" zdjęciem a Suchań będzie pamiętać już chyba do końca życia.

Suchań zdjęcie z fotoradaru
Gdzie jest Suchań?

Suchań to niewielkie miasteczko liczące niespełna 1500 mieszkańców. W niewiele znaczącym gospodarczo w skali kraju mieście rządzi Burmistrz, przed którego nazwiskiem umieszczono już dawno nie będący luksusem i nie prezentowany w żadnym z praskich urzędów tytuł naukowy "mgr inż." Co ciekawe "mgr" przed nazwiskiem widnieje również na pieczątce p.o. komendanta Straży Miejskiej. Epidemia? Sama zaś Straż Miejska została powołana "do życia" pod koniec 2011 roku dla ochrony porządku publicznego wynikającego z ustaw i aktów prawa miejscowego.

Fotoradar, czyli maszynka do zarabiania pieniędzy

Jako, że przez Suchań biegnie DK 10 szybko ktoś zauważył, iż ustawiając urządzenie rejestrujące przekroczenie prędkości można praktycznie bez wielkiego wysiłku przyczynić się do zasilenia lokalnego budżetu i to całkiem sporą kwotą. Jak ważne miejsce zajmuje w funkcjonowaniu miasta i straży miejskiej kontrola prędkości można się przekonać odwiedzając stronę internetową suchan.pl. Informacja o przeprowadzanej akcji "pilnowania prędkości" zajmuje pokaźną część witryny i jest obecnie jednym z głównych wydarzeń z życia miasteczka...

Zaledwie po kilku miesiącach prowadzonej kontroli jej "sukces" był tak imponujący, iż już w 2012 roku gmina Suchań rozpisała przetarg na: "Zorganizowanie i prowadzenie biura wspomagającego pracę straży miejskiej w zakresie popełnionych wykroczeń na drogach publicznych gminy Suchań".

Jak to była w takich przypadkach łyżką dziegciu okazały się wpisy ukaranych mandatami kierowców którzy zaczęli się żalić w mediach, iż przenośny fotoradar można znaleźć ukryty w krzakach lub - jak na załączonym filmie - wręcz ustawiony na prywatnej posesji.

Nielegalne?

W połowie lipca br. media doniosły, iż: "mandaty wystawiane przez straż miejską na podstawie zdjęć z fotoradarów są nielegalne i działają bez odpowiednich przepisów prawnych - taka jest według RMF FM ocena Prokuratury Generalnej".

W praktycznie oznaczało to, iż każdy kierowca po otrzymaniu mandatu będzie mógł całą sprawę wygrać w sądzie. I to nawet wtedy, gdy straż zwróci się do prokuratury z tym, aby ta wniosła sprawę o kasację do Sądu Najwyższego. Zdaniem Prokuratury Generalnej straż miejska lub gminna może używać tylko mobilnych fotoradarów, czyli zamontowanych na samochodach.

Szybkie dementi

Już po kilku dniach na stronie internetowej suchan.pl zostało zamieszczone oświadczenie Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskich i Gminnych Rzeczypospolitej Polskiej, w którym potwierdzono pełne uprawnienia strażników miejskich do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec kierującego pojazdem naruszającego przepisy ruchu drogowego, w przypadku ujawnienia i zarejestrowania czynu przy użyciu urządzenia rejestrującego. Aby dodatkowo wzmocnić przekaz, tuż obok umieszczono stanowisko MSW w sprawie fotoradarów.

Czekając na obwodnicę

Ja swój mandat w wysokości 200 zł (jechałem 71 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h) oczywiście zapłacę, po cichu licząc, iż środki te zostaną przeznaczone na wybudowanie tak potrzebnej obwodnicy Suchania. W drogą powrotną do Warszawy wybrałem się już jednak przezornie autostradą A2 omijając tak niegościnne miasteczko z daleka...

Netykieta nie obowiązuje

Już zupełnie na koniec jako podsumowanie. Fragment wiadomość e-mail jaką po kilku dniach otrzymałem z sekretariatu Straży Miejskiej Suchaniu.

"WITAM OBA E-MAILE DO NAS DORARŁY. MANDAT ZOSTANIE WYSTAWIONY NA PODSTAWIE
OŚWIADCZENIA I WYSŁANY DO PANA RAZEM Z NUMEREM KONTA POCZTĄ." (pisownia oryginalna red.)

Może zatem te 200 zł przeznaczyć na zakup nowej klawiatury. Wyrażam zgodę ;)


TJSonda

Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej?Wasze komentarze

64x64

Do Pati napisał:

Dlaczego ludzi obrażasz?
2017-08-22 15:43
64x64

Pati napisał:

Jak nie potraficie jezdzic jelopy i bezmozgi to bulimię prosta sprawa.. No chyba ze prawko wam tatuś kupil i nie macie pojęcia o przepisach
2017-08-22 14:50
64x64

virusrc napisał:

Moje auto oberwało niechcianą fotką z w/w fotobudki, standardowo 70/50 i 3 rzeczy nie pasowały, 1) uprawiam PSJ (Pi... Styl Jazdy ) bo mam klekota bez turbo, za samochodem elementy metalowe, a zbliżenie takie że zdjęcie jak po 0,7 na głowę, nie widać czy kierowca ma okulary czy nie, na tamtej trasie w samochodzie było 3 kierowców, a ja po paru miesiącach mam pamiętać kto kierował, sprawa się odbyła, odrzucenie. Sędzia pokazał mi zdjęcie z innej sprawy, zdjęcie wyraźne, i dodał że to jedno z gorszych zdjęć z foto Szczecińskiego, i nasi się już nauczyli, a małe gminy nie za bardzo, także jadąc po Szczecinie fotka będzie na 100% wyraźna, 8 lat temu miałem poprzednią fotobudkę, byłem w stanie sprawdzić długość zarostu na monitorze straży miejskiej ( lokalna ), a przez te 8 lat tylko jeden mandat za złe parkowanie .... Co pokazuje na co są nastawione straże miejskie w małych przelotowych miejscowościach.
2016-05-24 23:09
64x64

Misio napisał:

Cześć. Ja dostałem fotkę z sierpnia i odmówiłem przyjęcia mandatu ze wzgl na użycie fotoradaru niezgodnie z instrukcją. I czekam na reakcję ze strony kundli ze straży.
2016-01-17 20:46
64x64

nosowiak napisał:

same darmozjady i nygusy kupy po psach powinni zamiatac
2015-12-25 13:33
64x64

EB napisał:

Właśnie odebrałam dzisiaj dwa mandaty od straży miejskiej z Suchania z dnia 03/11/2015.Odstęp 6 minut.y. Na obu przekroczenie o ponad 30 km/h. Kpina jakaś, nie ma takiej opcji, żebym tyle jechała w terenie zabudowanym.
2015-12-21 22:35
64x64

tatko napisał:

Dostałem dzisiaj powiadomienie o przekroczeniu szybkości w Suchaniu ze zdjęciem tylko brakuje mi także zdjęcja licznika szybkości bym to ja także stwierdził a nie osoba "trzecia".Jeżeli macie takie prawo do karania to powiadomienie winno zawierać wszystkie dane łącznie z numerem konta a nie bawic się w korespondencje
2015-12-10 14:29
64x64

j.b.szczecin napisał:

gdzieś na wlocie lub wylocie przekroczyłem 18/h i dostałem fotkę, próbowałem się do S.M. dodzwonić i dopiero policja mnie połączyła/pan kom.SM przebywał na urlopie/, zaraz wysłałem pismo polec.z prośbą o udzielenie mi pouczenia/17.08.15/ i po 3-ch m-cach dostałem druki wraz z mandatem bez żadnego ustosunkowania się do mojego pisma - zastanawiam się co robić - olać?!
2015-11-30 19:19
64x64

Robson napisał:

Dzis tam jechalismy, prowadzil kuzyn, mial na liczniku max 50-55 a tam jest 50tka, wiecej sie i tak nie dalo bo jechalismy w ciasnej kolumnie aut. I pstryk! Flesz ! Moze mnie ktos oswiecic czy ta fotobuda do dojenia kierowcow jest ustawiona teraz na oddalanie czy na zblizanie? (Czy lapie auta z przodu co wjezdzaja do suchania czy lapie tyly tych co wyjezdzaja z suchania) mowa o fotoradarze stacjonarnym tym ktory stoi za stacja paliw kurdek po prawej stronie, wjezdzajac do suchania jadac w strone Stargardu. Bo chlopina sie tu martwi. Dzieki.
2015-11-01 16:32
64x64

darek335 napisał:

Dzisiaj dostsłem brązową kopertę a po zauważeniu od kogo???okazało się że od straży miejskiej z Suchania...standart jeżeli chodzi o przekroczenie 72 na 50-mimo że na 100% tyle nie jechałem do tego 4 punkty z możliwością zapłacenia 300 bez punktów.Czy ktoś zrobi w końcu porządek z tym całym cyrkiem który się tam dzieje...a to nie jest pierwszy który dostałem właśnie z tego samego miejsca za każdym razem gdy jade do Niemiec i przejeżdżm właśnie tam zawsze jest niespodzianka:( Trochę poczytałem na forum i widzę że podobne problemy ma gro osób tak może być tylko w Polsce-bezprawie!
2015-10-30 17:21
64x64

Oszukany obywatel napisał:

Straż miejską powinno się zlikwidować!!!!!!!!!!!! Niech się wezmą do roboty a nie żerują na ludziach. W tym roku jadąc do rodziców. Otrzymałem dwa zdjęcia z fotoradaru w ciągu czterech dni jadąc do Stargardu i wracając. każdy mandat to 4 punkty razem w ciągu 4 dni to 8 punktów i 400 zł. A w obecnej chwili nie pracuję. Zapłaciłem pierwszy mandat w wysokości 200 złotych gdy dostali pieniądze po ponad dwóch miesiącach przysłali drugi 200 złotych do zapłaty. Plus 4 punkty Radar ustawiony jest w polu. Nie życzę nic dobrego tym którzy ustawili tam maszynkę do robienia kasy i żerują na ludzkiej krwawicy nie ma to nic wspólnego z państwem prawa, obywatel jest nikim. A kiedyś miałem tam zamieszkać. Mieszkamy 300 kilometrów od Suchania. I nie może człowiek się w żaden sposób bronić. Mandaty wystawiane są ludziom z obcą rejestracją. W tamtym roku córka jechała do babci dokładnie w tym samym miejscu dostała dokładnie taki sam mandat. Obecnie jest to państwo policyjne łupi obywateli na każdym kroku. Czy wreszcie ktoś zrobi z tym porządek???????? Może ktoś mi podpowie do kogo mam się zwrócić o anulowanie drugiego mandatu. Pewnie do nikogo Bo wszyscy,którzy otrzymują pieniądze z budżetu mają gdzieś ludzi..........
2015-09-22 12:41
64x64

tepic SM napisał:

dalej kradną złodzieje!!!!!to trzeba się tam przejechać do debili.
2015-08-31 20:46
64x64

Mariusz Nowak napisał:

W Suchaniu z radarem jest jakieś oszustwo .08.08.2015 Jechaliśmy ze znajomymi do Szczecina .Po pierwsze nie jestem piratem drogowy , żeby mieć taką prędkość jaką wskazał ten fotoradar mogłem mieć o 10 więcej , ale nie 40 . Po drugie znajomy , który jechał zaraz za mną miał mniejszą prędkość , a logika podpowiada , że ten drugi musi podgonić . Może czas by ktoś sprawdził działanie radaru , jego sprawność i czy jest przepisowo ustawiany .
2015-08-25 20:29
64x64

gościu napisał:

nie dość że złodzieje to debile
2015-08-19 23:16
64x64

ZŁY napisał:

Ja wracając z urlopu przez wszystkie te wichury nie przekroczyłem nawet dychy a po dwuch tygodniach przyszedł mandat.Wchodzę na mapy google zdjęcia satelita i widzę suchań ul pomorska 2 zamelinowany radar złodzieje wstydu nie mają i napewno nie jechałem 72 góra 55.zadupie. ps.wysłałem zdjęcia do EMILA.R
2015-08-17 23:28
64x64

Zadowolony napisał:

Sejm już wkrótce odbierze SM możliwość korzystania z fotoradarów haha Suchań chyba się popłacze z żalu
2015-07-26 22:53
64x64

dociekliwy napisał:

A ja po raz kolejny zapoznałem się z instrukcją obsługi fotoradaru marki "fotografii CM" I widząc w Internecie ciągle te same fotki zarejestrowanych "przestępców" W Suchaniu,stwierdzam że to miejsce łamie wszystkie zasady jego ustawienia. Po pierwsze: możliwość prawidłowego zaklinowania za pomocą oka Szczerbinki,muszki i tyczki-jest praktycznie niemożliwe. Po drugie: w pobliżu,w wiązce fotoradaru nie mogą się znajdować metalowe płoty-W tym przypadku są i to po obu stronach.Znaki drogowe-też jest przed przejściem dla pieszych.Może. mniej istotną metalową pokrywa studzienki kanalizacyjnej,którą też widać na fotkach. Po trzecie:nie może być w pobliżu żadnych urządzeń emitujacych pole magnetyczne.Nie wiem czy ktoś to zauważył, ale w celowniku i na fotkach w niedalekim sąsiedztwie widać słup sieci energetycznej.Czyżby gmina na czas uruchamiania fotoradaru włączyła prąd mieszkańcom? Ktoś podstępny powinien przyjrzeć się bliżej tej lokalizacji,a w konsekwencji domagać się unieważnienia wszystkich "wykroczeń"
2015-06-07 10:05
64x64

JKM napisał:

Im wieksza wiocha tym bardziej chciwi strażnicy wiejscy przekroczyłem o 16km na rogatkach tej wiochy . Tepaki wiedzą gdzie sie ustawic mało kto hamuję do 50 przed samą tablicą. Druga wiocha którą będę omijał pierwsza to sZCZECINEK
2015-05-12 19:06
64x64

Sławcio napisał:

Ja Suchań omijam z daleka. W tym roku nad morze wybrałem autostradę.
2014-09-28 22:48
64x64

Wojtek napisał:

Otrzymałem powiadomienie o braku udzielenia informacji kto prowadził auto w dniu...i tu brak daty o godzinie 17,23,45 w związku z powyższym paragrafy, mandat dobrowolny 300,00zł z danymi osobowymi, odmowa- skierowanie do sądu ale przedtem należy podać gdzie pracuję, jaki wykonuję zawód, jakie mam dochody a do tego dokładny adres do korespondencji i znowu paragrafy. Paranoja jak z Kawki. Gdzie my żyjemy? Chciałbym wiedzieć chociaż kiedy to wydarzenie miało miejsce. Nie wiem dlaczego, ale czuję się zaszczuty. Pozdrawiam wszystkich tych którzy są w podobnej sytuacji.
2014-09-28 22:39
64x64

Kierowca napisał:

Teren zabudowany powinien być oznakowany a kierowcy powinni przestrzegać przepisów o ruchu drogowym skoro włączają sie do ruchu. Moim zdaniem kontrola przestrzegania tych przepisów nie powinna denerwować psychicznie zdrowych kierowców przy założeniu, że Ci zdrowi jeżdżą zgodnie z przepisami i nie zagrażają życiu i zdrowiu ludzi oraz zwierząt. Prowadźmy auto bezpiecznie i z mózgiem w czaszce a nie będziemy obawiać się kontroli szybkości.
2014-05-06 10:50
64x64

JA napisał:

Mi przysłali zdjęcie z refleksem świetlnym, nie widać wogole osoby prowadzacej, napisalam pismo z prosba o przeslanie zdjecia w lepszej jakosci i ZERO odpowiedzi. i co? i wyrok z sądu! HA HA HA! Śmieszni do cna! Pan strażnik poinformował mnie, że nie ma obowiązku odpowiadać na pisma, które nie wnoszą NIC do sprawy! Strażnicy z Suchania to banda idiotów w mundurkach. Ot co! Oczywiście wnoszę sprzeciw do sądu.
2014-02-13 13:33
64x64

wędkarz napisał:

Łapanie kierowców tuż po przekroczeniu rogatek mieściny to nie jest prewencja a kłusownictwo a to jest prawnie karalne.
2013-12-09 19:24
64x64

polak napisał:

Pytanie do strażników miejskich w Suchaniu. Czy postawienie radaru przy wyjeździe z tej mieściny i łapanie kierowców opuszczających wasze godne pożałowania miejsce, ma służyć bezpieczeństwu mieszkańców, czy robieniu tylko i wyłącznie ,,kasy"??? Z tego co mnie spotkało, mogę śmiało się domyślać waszego celu działania w tym szczególnym przypadku.Pragnę nadmienić,że w swojej długoletniej jeździe od 1992 roku do 2013, otrzymałem tylko jeden mandat karny za przekroczenie szybkości w wysokości 50 zł. Mam nadzieję, że samo życie wam nie poskąpi przykrości jakich w przyszłości pewnie jeszcze zaznacie, za takie postępowanie.
2013-08-23 10:34
64x64

zniesmaczony napisał:

Zgadzam się w stu procentach z tym artykułem.Jestem pod wrażeniem,jak łatwo można się wzbogacić,przy niewielkim wkładzie.Ja również otrzymałem pocztą wydruk z fotoradaru i wszyscy zawodowi kierowcy Tir-ów są zdziwieni,że na owym zdjęciu widnieje tylko pojazd i brak śladu znaku ograniczenia prędkości do 50km/godz.Zdjęcie takie równie dobrze można zrobić byle gdzie, nawet w miejscu, gdzie nie ma znaku informującego o ograniczeniu.Suchań stanie się znany,bo zamierzam wszystkich uczulać na tą ,,biedną" miejscowość i bardzo nie przyjazną kierowcom.Mam nadzieję, że szybko wybudują tą obwodnicę i ta miejscowość stanie na skraju nędzy i ubóstwa.Rozumiem ewidentne przekroczenia szybkości, ale rejestrować wykroczenie w oddaleniu,gdy już opuszcza się tą miejscowość,to już chyba jakieś nieporozumienie.
2013-08-23 07:25
64x64

tymon napisał:

Prowincja rzadzi hehe
2013-08-12 13:04
64x64

ul napisał:

strajk kolarzy??
2013-08-10 09:32
64x64

Wentyl napisał:

Jak pamiętam taką stacje PKP Koziołek gdzie coś około 1990 roku, podczas strajku kolarzy pociąg stał dobre kilka godzin hihi.
2013-08-09 17:14

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia