Piwo bez zapachu polityki

28.02.2014
"Chciałem pod placem Szembeka otworzyć klimatyczną, czesko-słowacką piwiarnię pod nazwą Pivnica SzemBeczka. Zaczynam się jednak wahać, gdyż nie cierpię, jak polityka wpieprza się wszędzie..." - pisze na swoim facebookowym profilu Adam Rosiński - zwycięzca przetargu na wynajęcie 86-metrowego lokalu w podziemiach pawilonu na placu Szembeka.

Adam Rosiński przed pawilonem, fot. facebook.com/adam.rosinski.5872Nowy plac Szembeka

Dawno, dawno temu działał w tym miejscu dość obskurny szalet miejski zastąpiony w ostatnich latach przed remontem placu lokalem gastronomicznym oferującym kebab. Odnowiony kosztem około 22 mln zł plac Szembeka zmienił się diametralnie. W miejscu szaletu publicznego został zbudowany nowoczesny pawilon. Jego górną część tzn. akwarium zajmuje od maja 2013 roku Centrum Promocji Kultury prowadząc kiosk z plakatami.

Nieczynne podziemia pawilonu wraz z infrastrukturą szaletu wciąż pozostają zamknięte, co wielokrotnie było wypominane przez radnego Marka Borkowskiego z PIS. Jakby tego było mało, zacietrzewienie dotyczące zakończonego pod koniec 2012 roku remontu placu doszło do takiego poziomu, iż radna Romualda Wąsik z PIS uparcie twierdziła na ostatni sesji, iż plac był otwierany aż trzy razy...

Warto jeszcze przypomnieć, iż w czasie oficjalnego otwarcia placu grupa lokalnych społeczników - niezadowolonych z wysokich ich zdaniem kosztów przebudowy placu trzymała w rękach duży transparent z napisem "Na co POszły 22 mln złotych?".

W takiej sytuacji słowa Adama Rosińskiego, wieloletniego samorządowca z Kamionka jakoś mniej dziwią...

Pivnica SzemBeczka - klimatyczna knajpa

Dzielnica Praga Południe aby wyłonić najemcę lokalu ogłosiła dwa przetargi. W pierwszym nikt nie nie zgłosił. Drugi zakończony powodzeniem i podpisaniem umowy wygrał pan Adam Rosiński, który będzie płacił stawkę 15,45 zł za m kw. Umowa została podpisana na okres 10 lat.

Niestety, zwycięzca wciąż się waha czy otworzyć klimatyczny lokal, w którym będzie można się napić piwa z lokalnych browarów naszych południowych sąsiadów. Warto zaznaczyć, iż znajdująca się w lokalu toaleta ma być udostępniana przez najemcę przechodniom czy turystom a o jej obecności na placu mają informować specjalne strzałki. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że przez podziemny pawilon jest możliwy dostęp do całej infrastruktury placu, co w przypadku jakieś awarii może być dużą niedogodnością dla najemcy i jego klientów.

Obecnie do uruchomienia toalety potrzeba tylko podłączenia armatury i wykończenia pomieszczenia. Winda, drzwi - wszystko jest gotowe. Samego wykończenia i zaaranżowania wnętrza wymaga również lokal pod przyszłą piwiarnię.

"W umowie jest zapis, że najemca zobowiązuje się najpóźniej do dnia 4.04.2014 r. rozpocząć działalność, czyli od momentu podpisania umowy ma dwa miesiące na zrobienie wszystkich prac i rozpoczęcie działalności" – tłumaczy Ewelina Buczyńska, rzecznik Urzędu Praga Południe.


TJ

Więcej na ten temat


Galeria


Pawilon na placu Szembeka
Wasze komentarze

64x64

Tomasz napisał:

Bredzicie towarzyszu Urs. Bredzicie...
2014-03-07 00:57
64x64

Juby napisał:

Urząd ma głowę do interesów. Publiczna toaleta za prowadzenie której dbający o jej prawidłowe działanie będzie jeszcze płacił urzędowi. Warto żeby wynajmujący toaletę najemca zastanowił się czy warto inwestować swoje prywatne pieniądze w ten śmierdzący interes. A tak na marginesie. Czy urzędnicy wiedzą ile lokali użytkowych od lat nie może znaleźć najemcy w naszej dzielnicy? Czy prowadzona jest ewidencja ilu najemców zrezygnowało z wynajmowania tych lokali przed wygaśnięciem umowy najmu? Jaka jest tego przyczyna?
2014-03-04 09:39
64x64

Grochowiak napisał:

Toaleta publiczna jest potrzebna w tej okolicy! To jest dobry pomysł.
2014-03-01 11:18
64x64

Grochowiak napisał:

Oczywiście życzę powodzenia, fajnych lokali nigdy ie za wiele, zastanawia jednak fakt, że najpierw wydaje się kupę kasy na remont placu, a dopiero rok po otwarciu być może zagospodaruje lokal w podziemiu. A toalety jak nie było, tak nie ma, ile by kosztowało jej uruchomienie w stosunku do całości środków, które wydano na remont, 1%? Dziwna ta logika biznesowa Urzędu, pewnie, że chcą w to wrobić przyszłego najemcę lokalu, pytanie tylko dlaczego?
2014-03-01 08:55
64x64

matkagrochowska napisał:

w imieniu matek, które przychodzą w ciepłe dni z dzieciakami na plac: my chcemy toalety i sprawnej windy !!! knajp jest dużo w okolicy, a toalet 0 !!!
2014-02-28 20:36
64x64

Grochowianka napisał:

Fajny pomysł z piwiarnią, oby ceny nie były zbyt wygórowane !
2014-02-28 18:21
64x64

Winter napisał:

Szem myślę ze urząd będzie chciał prowadzenie tego kibla na kogoś zapachnąć.
2014-02-28 14:20
64x64

szem napisał:

Pisowcy pisowcami ale jak temu panu jednak ta knajpa nie wypali to moze jednak urzad znalazłby kasę na szalet a nie lokal ? Panie burmistrzu Kucharski ? "Obecnie do uruchomienia toalety potrzeba tylko podłączenia armatury i wykończenia pomieszczenia. Winda, drzwi - wszystko jest gotowe."
2014-02-28 14:00
64x64

urs napisał:

PiSowcy zawsze jęczą - ten typ tak ma ....
2014-02-28 12:56

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia