Zjeżdżalnia nad Balatonem bezpieczna. Czy na pewno?

09.06.2014
Chcieliśmy zwrócić uwagę na zjeżdżalnię nad "Balatonem", wcześniej o problemie informowała mieszkanka naszego osiedla Mała Mi, dziś mieliśmy sami okazję zobaczyć jak to wygląda faktycznie, i rzeczywiście problem jest - w miejscu gdzie wchodzi się do rury podłoże wykonane jest z ostrej kratki co stwarza duże niebezpieczeństwo dla bawiących się tam dzieci. Prosimy o pomoc radnych i władze dzielnicy aby kratka ta została czymś wyłożona - informował na początku maja profil Warszawski Gocław.

Zjeżdżalnie nad Balatonem
Pozornie bezpieczne miejsce

Niebezpieczna kratkaZjeżdżalnia wraz ze znajdującą się tuż obok kaskadą wodną są jedną z większych atrakcji zmodernizowanego w latach 2009-2010 Parku nad Balatonem.

Przyznam, że nigdy specjalnie nie zastanawiałem się nad ich bezpieczeństwem a synek bez problemu z niej wielokrotnie korzystał. Dlaczego coś miało być nie w porządku, skoro podobne rozwiązania można spotkać choćby przy wejściu na
dwa place zabaw w parku OPAK przy placu zabaw przy ul. Kinowej.

Wszystko zmieniło się pod koniec kwietnia, kiedy byłem świadkiem upadku na metalowe kratki około 5 -letniej dziewczynki. Ból kolana i późniejszy płacz w ramiach matki zmusiły do kilku przemyśleń.

Zaledwie kilka dni później w temacie kratki interweniował profil Warszawski Gocław. Najważniejszy krok wykonał radny Jakub Jagodziński, składając 8 maja interpelację do Urzędu Dzielnicy Praga Południe pytając o możliwości jej zabezpieczenia.

"Nie stwarzają one bezpośredniego zagrożenia"

"Pracownik Wydziału Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Praga-Południe wraz z Wykonawcą po wpłynięciu Pana interpelacji dokonał sprawdzenia zjeżdżalni, stanowiącej integralną część punktu widokowego. Nie stwierdzono nieprawidłowości, uszkodzeń czy wyeksploatowania elementów zjeżdżalni wraz z platformą startową. Punkt widokowy wraz ze zjeżdżalnią po poddaniu oględzinom nie zostały wyłączone z dalszej eksploatacji, gdyż nie stwarzają one bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia dzieci korzystających z urządzeń.

Informuję, że przy urządzeniu znajduje się regulamin punktu widokowego, który określa zasady korzystania ze zjeżdżalni. W pkt 2 regulaminu jest wskazanie, że dzieci powinny korzystać ze zjeżdżalni wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Urządzenie jest przeznaczone dla dzieci w wieku powyżej 5 lat. Korzystanie z urządzenia winno być dostosowane do rozwoju psychofizycznego dziecka, a oceny powinien dokonać rodzic/opiekun dziecka.

Ponadto informuję, że urządzenie posiada przedstawioną przez producenta deklarację zgodności. Zgodnie z deklaracją zjeżdżalnia spełnia wymagania normowe PN-EN 1176-1, PN-EN 1176-3, w tym wymagani bezpieczeństwa.

Dziękuję Panu za zainteresowanie sprawami bezpieczeństwa użytkowników placów zabaw na terenie naszej dzielnicy" - czytamy w odpowiedzi Urzędu.

Głos mieszkańców
 
Czy Waszym zdaniem kratka startowa przed zjeżdżalnią powinna być dodatkowo zabezpieczona? Możecie zagłosować w sondzie pod tekstem lub napisać komentarz.

 
TJ


Więcej na ten temat

Sonda

Czy kratka przy zjeżdżalni powinna zostać zabezpieczona?Wasze komentarze

64x64

zdenerwowany napisał:

Jestem świadkiem - moje dziecko tam upadło i TA KRATKA JEST BAAAARDZO OSTRA! Co to za zrzucanie odpowiedzialności i usprawiedliwianie, nieróbstwa, że dzieci powinny być pod opieką. Dla kogo jest ta zjeżdżalnia? Dziecko ma to do siebie, że nawet trzymane za rękę potrafi upaść. Dla panów urzędników mogę przesłać zdjęcie blizny na kolanie po kontakcie z ta kratką. Szanowni państwo, skóra nie tyle została przecięta, ONA ZOSTAŁA WYCIĘTA! Tak, duża dziura, skóry w miejscu uderzenia po prostu nie było! Cieszy mnie ten temat i proszę nie zrzucać odpowiedzialności na rodziców, bo co innego urzędnicze oderwanie od rzeczywistości a co innego życie. Proszę zająć się zabezpieczeniem tego miejsca i proszę nie usprawiedliwiać swojego nieróbstwa regulaminem, bo my go spełnialiśmy a dziecko mimo tego upadło, tak dzieci niestety mają! Napisałbym więcej ale kończy mi się przerwa w pracy, szczęście odpowiedzialnych za to miejsce.
2014-06-13 13:44
64x64

Katarzyna B. Olszews napisał:

Wczoraj byłam nad Balatonem na treningu i oglądałam tę kratkę. Jest niebezpieczna, ponieważ upadek na 100% spowoduje zranienie kończyny lub twarzy u dziecka. Przepisy to jedno, a zdrowy rozsądek to drugie, Jeśli rodzice twierdzą, że jest niebezpieczne, to bezpieczeństwo poprawić trzeba. Katarzyna Bernadetta Olszewska, wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Praga-Południe. Będzie kolejna interwencja - tym razem moja.
2014-06-10 10:19
64x64

matka napisał:

Moim zdaniem to powinno zostać zabezpieczone. Tak samo jak niektóre zabawki na placu zabaw kilka metrów dalej. Pomijam fakt, że na tym placu zabaw nie powinno być kamyków, tylko specjalne podłoże. Wyobraźmy sobie jak z tej wysokiej zjeżdżalni na placu zabaw spada dziecko na kamyczki. Zresztą wiem, że kilkoro dzieci spadło z tych podestów i skończyło się to wizytą w szpitalu. Czy naprawdę osoby, które robią miejsca zabaw dla dzieci nie myślą nad ich bezpieczeństwem? Tak trudno pomyśleć co może się stać jeśli jakieś dziecko spadnie z jakiejś drabinki czy zjeżdżalni?
2014-06-09 20:23
64x64

weźcie się do roboty napisał:

co za farsa urzędnicy tyle pism wyślą tyle papieru zmarnują, tyle analiz zrobią zamiast po prostu wyłożyć środek tej kładki jakimś materiałem, który swe zadanie spełni. to jest leserstwo level max bo ja sama nie chciała bym się potknąć i uderzyć o to głową bo blizna będzie do końca życia na czole
2014-06-09 12:35
64x64

emikuc napisał:

Mój synek też tam sie przewrócił i miał bardzo głęboką ranę na kolanie.
2014-06-09 10:59

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia