Syrenka - praska czy nie?

13.06.2014
Rzeźba Syrenki ustawiona przed Urzędem na Grochowskiej jest ostatnio w centrum uwagi. Po przeprowadzonej kilka miesięcy temu konserwacji posągu teraz przeszedł czas na zmianę jej otoczenia. Anonimowa dotychczas postać otrzymała również imię uwidocznione na cokole - "Syrenka Praska".

Rzeźba
Praska Syrenka

Rzeźba autorstwa prof. Jerzego Chojnackiego powstała w 1973 roku i była pierwotnie ustawiona przed nieistniejącym od wielu lat kinem Sawa na Placu Przymierza. W obecnym miejscu pełna wdzięku figurka Syrenki została ustawiona około 1994 roku.

Jesienią 2013 roku z uwagi na odpadnięcie kilku niewielkich jej fragmentów została poddana gruntowanej renowacji. Rzeźba została wyczyszczona i zakonserwowana. Syrenka została pokryta warstwą farby, która stopniowo zmienia w patynę odzyskując dawny wygląd.

Na początku czerwca br. zagospodarowano teren wokół rzeźby, zaś na samym cokole umieszczono duży napis "Syrenka Praska" wraz z datą powstania posągu przez jej autora.

Nazwa "Syrenka Praska" nie wszystkich jednak zadowoliła...

"Jakie kwalifikacje mają urzędnicy, którzy starają się oszukiwać ludzi? Jakie kwalifikacje mają urzędnicy, którzy nie rozumieją, że nazwa Praga Pd. Jest sztucznym wytworem obecnie zastępującym nazwę Grochów? Nie rozumieją, że przymiotnik praski dotyczy Pragi Prawdziwiej?"

"Kto powinien się przeciwstawiać nieprawdzie? Ano burmistrz i zarząd w ogóle.... Oni powinni szczególnie rozumieć o co chodzi, tak w sprawach nazewnictwa, jak i w ogóle struktury dzielnicy. Jest to przecież takie proste. Nawet wydający przewodniczki dzielnicowe wiedzieli, że PRAGA to ta
właściwa, a PRAGA POŁUDNIE to co innego. W domyśle: nazwa zastępcza zamiast GROCHÓW. Południowoprażanin trzeba by mówić, co oczywiście jest śmieszne.

Ale skoro się ma na witrynie Urzędu Dzielnicowego na Kamionku wielkie PRAGA, a przed nim Syrenkę Praską gwiźniętą z Saskiej Kępy to się wierzy, że tyle Prag to i mały prażanin i herb Pragi i w ogóle prawdę trzeba lekceważyć" - pisze na swoim blogu GROCHÓW nie Praga Pd. - PRAGA nie Pn. - Rafał Wodzicki.

Dlaczego syrenka stała się "praską" zapytaliśmy w Urzędzie.

"Nazwę "Praska Syrenka" wymyślono w urzędzie, ale autora nie wytropiłem" - tłumaczy Jerzy Gierszewski, rzecznik Urzędu Dzielnicy Praga Południe.

A Wam jak się nowa nazwa podoba?

TJ

Więcej na ten temat


Obiekty


Instytucje


Galeria


Praska Syrenka - Grochowska 274

Wasze komentarze

64x64

mz. napisał:

Nie podoba mi się ŻADNE "pragopołudniowanie" na Grochowie, Kamionku, Saskiej Kępie czy Gocławiu!
2014-11-14 13:11
64x64

Rafał Wodzicki napisał:

To jest nie ignorancja, a skandal i sabotowanie tego co robimy, czyli przywracania prawdy. Robią to władze dzielnicy! (-) Grochów-nie-Praga-Pd.
2014-06-13 11:03
64x64

Gość napisał:

Praska ? Syrenka? może lepiej pasowałoby do syrenki imię Grochowianka skoro tu ją sprowadzono z Saskiej Kępy
2014-06-13 10:56

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia