Centrum Społeczne na Szmulkach

16.06.2014
Chcesz, aby na Szmulkach powstało Centrum Integracji Mieszkańców? Głosuj na projekt nr 15!

Kawęczyńska 16


Wśród 50 projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego, na które już wkrótce mieszkańcy Pragi Północ będą mogli oddać swoje głosy znajduje się projekt dotyczący stworzenia na Szmulkach Centrum Integracji Mieszkańców. Jego autorem jest niżej podpisany. 

Pomysł nie jest nowy. Podobne plany związane były z Młynem Michla. Ponadto o potrzebie stworzenia takiego miejsca mieszkańcy informowali władze miasta podczas jesiennych warsztatów rewitalizacyjnych. Projekt zgłoszony do budżetu partycypacyjnego różni się od poprzednich skalą, co zwiększa szanse na jego realizację.

Dlaczego Centrum Integracji Mieszkańców?

Na Pradze działa jedynie niewielki dom kultury w okolicach placu Hallera, do którego dostęp, ze względu na znaczną odległość, jest utrudniony dla mieszkańców innych części Pragi. Na Starej Pradze, Szmulowiźnie, czy Michałowie, brakuje miejsca, w którym mieszkańcy mogliby się spotykać, wspólnie zorganizować twórcze warsztaty, czy podnosić kompetencje.

Wzorców daleko nie trzeba szukać. W ubiegłym roku na Grochowie otworzone zostało Centrum Społeczne Paca 40 (Podlinkuj: http://centrumpaca.pl/). Cieszy się ono dużą popularnością wśród mieszkańców Pragi Południe. Trafiają tam również osoby z tych dzielnic, w których podobnych miejsc brakuje. Centrum działa 6 dni w tygodniu przez prawie 10 godzin dziennie. Trzon kadry stanowią wolontariusze. Z oferty centrum korzystają osoby w różnym wieku. Seniorzy uczą się obsługi komputera i języków obcych, działa klub dla rodziców, dzieci mogą liczyć na wsparcie przy odrabianiu lekcji. Centrum stanowi dobrą szkołę aktywności społecznej i obywatelskiej.

Na Pradze Północ takiego miejsca brakuje. Warto więc je stworzyć, korzystając z możliwości jakie daje mieszkańcom budżet partycypacyjny. Pomysł otrzymał najwięcej głosów w ankiecie (Podlinkuj: http://stowarzyszeniemichalow.blogspot.com/2014/02/co-mozna-zrobic-na-pradze-pn-w-ramach.html przeprowadzonej w celu zasięgnięcia opinii mieszkańców na temat projektów, które można zgłosić do budżetu partycypacyjnego.

Gdzie?

Ośrodek ma się mieścić na parterze jednej z najpiękniejszych na Pradze kamienic na ulicy Kawęczyńskiej 16. Budynek ma dogodne położenie w pobliżu przystanku tramwajowego oraz w odległości spacerowej od Dworca Wschodniego. W budynku funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa, której jednym z członków jest Miasto St. Warszawa (ZGN). Do miasta należy parter budynku, w tym liczący około 180 metrów kwadratowych powierzchni lokal, w którym miałoby powstać centrum. Poprzedni najemca pozostawił lokal w dobrym stanie, co będzie skutkować względnie niskimi, bo szacowanymi na około 140 tysięcy złotych kosztami adaptacji pomieszczeń i wyposażenia centrum. To niewiele ponad 10 proc. środków wydzielonych na Pradze Północ w ramach budżetu partycypacyjnego.

http://www.slideshare.net/Michalow/centrum-aktywizacji-spoecznokulturalnej-mieszkacw-kawczyska

Koszty prowadzenia centrum w kolejnych latach byłyby pokrywane z budżetu dzielnicy, grantów oraz z działalności własnej placówki (wynajem salek konferencyjnych).

Projekt był konsultowany od strony merytorycznej i kosztorysu z pracownikami Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu Miasta Warszawy. Utworzenie centrum wpisywałoby się w obowiązującą w stolicy strategię społeczną oraz politykę aktywizacji mieszkańców, w tym w szczególności seniorów.

Jak głosować?

Centrum powstanie, jeżeli projekt zyska poparcie mieszkańców i sympatyków naszej dzielnicy podczas głosowania, które odbywać się będzie między 20 a 30 czerwca.
Do udziału w nim są uprawnieni wszyscy mieszkańcy Warszawy (w przypadku osób małoletnich jest wymagana zgoda rodzica).
Głosy można oddawać na 3 sposoby:
  • przez Internet (na specjalnej stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl),
  • korespondencyjnie (wysyłając formularze do głosowania na adres Urzędu Dzielnicy),
  • osobiście, w Urzędzie Dzielnicy (wrzucając kartę do głosowania do specjalnej urny).
Na Centrum Integracji Mieszkańców można głosować wpisując na karcie do głosowania numer 15, jakim oznaczony jest ten projekt.

Z góry dziękuję za poparcie.


Krzysztof Michalski

Więcej informacji


Obiekty

Wasze komentarze

64x64

misiek napisał:

praga explorer, to napisz do redakcji list otwarty w tej sprawie. jak widzisz autor projektu 15 wspomina też o samej potrzebie głosowania oraz wskazuje mieszkańcom jak to robić. Dodał też link do strony twojbudzet gdzie są wszystkie projekty zgłoszone nie tylko na Pradze. Co więcej mógł zrobić? Napisać, że to jego projekt, ale on sam będzie głosował na X, Y, Z. Dlaczego nie zwracałeś uwagi redakcji, gdy była mowa o projekcie radnego Borowskiego, który konsumuje cały budżet, czy o pasach rowerowych Zielonego Mazowsza?
2014-06-17 19:51
64x64

praga explorer napisał:

Przepraszam za moje zachowanie. Moją intencją było tylko zwrócenie uwagi na to, że wg mnie nie jest w porządku umieszczać informację o jednym projekcie. Bez znaczenia czy jest interesujący czy nie. Jak pozostali uczestnicy mają się domyśleć, że tego typu materiały promocyjne można zamieszczać jako "Informacje". Już jest lepiej, bo aśka uzupełniła artykuł. :)
2014-06-17 14:10
64x64

Zbytkower napisał:

Bardzo ciekawy, potrzebny i pożyteczny projekt. Nie rozumiem Pragi Explorer i Aśki, którzy z takim zacietrzewieniem zarzucają redakcji faworyzowania. W końcu Tomek napisał, że może promować różne projekty, tylko trzeba chcieć. Kolega od projektu nr 15 jak widać chce, aby informacje o tym projekcie dotarły do mieszkańców.
2014-06-16 19:24
64x64

Red. napisał:

Chętnie będę promować inne tylko że ich autorzy najwyraźniej nie sa zainteresowani ich promocją. Tak prawda...
2014-06-16 15:14
64x64

aśka napisał:

Nie rozumiem czemu na portalu faworyzuje się ten właśnie projekt. Myślę, że warto odesłać do innych (http://www.twojbudzet.um.warszawa.pl/aktualnosci/wydarzenia/ostateczne-listy-projekt-w-z-dzielnic)
2014-06-16 15:01
64x64

praga explorer napisał:

Czy wszyscy inni też mają nadesłać swoje projekty do publikacji? - Zgadza się, od tego są inne narzędzia i środki.
2014-06-16 12:47

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia