Przejście pod Targową świeci pustkami. "Możemy się zwijać..."

09.12.2014
Nawet o połowę spadł ruch w przejściu podziemnym pod ulicą Targową. To efekt niedawno wdrożonego społecznego projektu Targowa 2.0, który zakładał m.in. przywrócenie przejść naziemnych na tym skrzyżowaniu. "Lepiej, żeby społecznicy się nie mieszali. Teraz możemy się wszyscy zbierać..." - słyszę w jednym z pawilonów.

Przejście podziemne pod ulicą Targową
Ponad 40 lat historii

Zbudowane na początku lat 70-tych przejście miało poprawić komunikację pieszą w tym rejonie Starej Pragi, jak również umożliwić dogodniejsze dojście do pobliskiego Powszechnego Domu Towarowego "Praga" i tym samym zniechęcić do korzystania z pobliskiego Bazaru Różyckiego.

Po 1989 roku w przejściu pojawił się handel. Na początku w formie niewielkich budek ustawionych na środku przejścia a później z istniejącymi do dziś murowanymi pawilonami.

"Targowa umiera..."

Od chwili uruchomienia przejść naziemnych ruch spadł dramatycznie. "Szef wziął dwa miesiące na przeczekanie. Jak się nie da to się zwijamy. Za duże czynsze. Wszyscy dali d.... Targowa umiera. Jak ma pan opcję górą bez schodzenia to po cholerę będzie pan schodził?" - mówi zdenerwowana sprzedawczyni w jednym z pawilonów.

"Było inaczej... odczuwa się bardzo. Jest bardzo kiepsko. Na sam czynsz nie będę pracowała ale to wina jest mieszkańców, bo na ich wniosek to zrobili" - słyszymy w kolejnym punkcie.

Jak widać, nie wszyscy najemcy mają świadomość, kto stał za wdrożonym projektem Targowa 2.0.

"Te przejęcia zrobili na złość. Polski handel już upadł. Odwiedzają mnie tylko stali klienci. Reszta idzie górą. Ja się jeszcze trzymam ale najgorzej jest ze spożywką." - mówi najemca jeszcze czynnego lokalu.

Przyszłość?

Pawilonami w podziemnym przejściu zarządza spółka Rondo-Bis. Na dziś nie wiadomo czy zgłosi się do organizowanego przez ZDM kolejnego przetargu. Zamknięcie części pawilonów nie oznacza, iż handel w tym miejscu przestanie istnieć. W głowach kupców rodzą się pomysły aby np. uruchomić drugą giełdę komputerową. Pierwszą po tej stronie Wisły. Czas pokaże. Póki co, jest mocno pod górkę...TJ

Więcej na ten temat


Wasze komentarze

64x64

praszka napisał:

Menelstwo i dym z papierochów.
2015-01-22 12:34
64x64

aza napisał:

Giełda komputerowa...Hmm, chyba by się przydała.
2015-01-15 12:05
64x64

prazanka napisał:

nie jestem na czasie ale tunel w tym miEJSCU POWINIEN ISTNIEC. MOZE NIE NA WARUNKACH NA JAKICH JEST TERAZ, ALE POWINIEN. UWAZAM ZE JESLI WLADZE DOJDA DO POROZUMIENIA Z PRAGA WSZYSCY NA TYM ZYSKAJA. NIGDZIE INDZIEJ W TEJ CZESCI WARZSZAWY NIE NABYLAM LEPSZYCH WARZYW ANI OWOCOW JAK W WARZYWNIAKU POD TARGOWA, JEZELI USUNIECIE TEN TUNEL Z NIMI (NAMI) WSZYSCY STRACA...... ROWNIEZ WY......STWORZCIE KOMITET CZY COS TAKIEGO ABY DAC SZANSE DALEJ PROSPEROWAC JAK I NAPEDZAC TEN BIZNES JAKI PROBUJECIE STWORZYC ODNAWIAJAC STARA PRAGE, WIEMY ZE TO NIE DLA UCZCZENIA TYLKO DLA WYWARCIA WIZERYNKU I SCIAGNIECIA WIECIEJ TURYSTOW ALE WEZCIE POD UWAGE GLOSY OSOB KTORE TU ZYJA, KTORE EGZYSTUJA W WASZYM PLACU ZABAW..... MOWIE JA, KTORA OD 3 LAT NIE MIESKA W KRAJU ALE WCIAZ JEST SERCEM NA PRADZE..... JESLI DAM RADE FINANSOWO STWORZE RUCH DZIALAJACY NA RZECZ DOBRA PRAGI, JA JAKO WYCHOWANKA TEJ DZIELNICY OD URODZENIA I INICIATORKA TEJ AKCJI BEDE SIE STARAC O ROZWOJ PRAGI, NIE TYLKO W STEREOTYPACH
2014-12-11 01:13
64x64

prazanka napisał:

a ja powiem ze zieleniak tam byl moim ulubionym, mowie w czasie przeszlym bo nie mieszkam od kilku miesiecy na pradze..... ale zawsze jak cos zabraklo to tam bo w prazance 2 razy drozej niestety.................
2014-12-11 00:59
64x64

Urodzona Prażanka napisał:

brzydkie, śmierdzące, utrudniające ruch osobom starszym, inwalidom, rodzicom z wózkami i... wysokim ludziom... kilka razy miałam (wątpliwą) przyjemność zahaczyć głową o "sufit" nad schodami a mam 1,8m wzrostu... obcasy i zejście do tego przejścia to udręka i czuję się jak garbata, a co mają powiedzieć wyżsi ludzie ode mnie? dla mnie to mogą to zamurować, bo jeszcze kilka lat i zrobi się z tego przejścia wylęgarnia pijaków i ćpunów, a przecież nie o to w tym wszystkim chodzi.
2014-12-11 00:32
64x64

dot. napisał:

Nigdy tam nic nie kupiłam. Obskurne sklepiki, brzydki zapach. Zawsze szybko przechodziłam tym tunelem, aby szybciej wyjść.
2014-12-10 20:38
64x64

pollyanna napisał:

bardzo dobrze,że są przejścia nadziemne...pomyślcie o ludziach starszych,na wózkach inwalidzkich i matek z dziećmi w wózkach!!! myślicie tylko o sobie i swoim tandetnym handelku,a są inne miejsca w Wawie niekoniecznie akurat tu
2014-12-10 05:02
64x64

p. napisał:

"Te przejęcia zrobili na złość", "Lepiej, żeby społecznicy się nie mieszali" - czyli wszyscy powinni być zmuszeni do chodzenia przejściem podziemnym, żeby paru handlarzom z sex-shopu i budy z hot-dogami kręcił się interes!! Gdyby ludzie lubili chodzić tym przejściem podziemnym, to nadal by chodzili. Skoro teraz nie chodzą, gdy wreszcie mają wybór, to widocznie nie chcą i nie lubią i wcale się nie dziwię, bo to przejście jest wyjątkowo ohydne. Ludzie głosują nogami, w tym przypadku dosłownie.
2014-12-10 01:53
64x64

Avadoro napisał:

"Zbudowane na początku lat 70-tych przejście miało poprawić komunikację pieszą w tym rejonie Starej Pragi" - przejścia podziemne nie poprawiają komunikacji pieszej, tylko samochodową. Są utrudnieniem szczególnie dla osób starszych, niepełnosprawnych i rodziców z wózkami.
2014-12-10 00:09
64x64

grafi napisał:

nóż się w kieszeni "metafizycznie" otwiera... nie można "kazać" ludziom gdzieś chodzić! a tym bardziej po stromych schodach, bez wind, przez ciemny, zapuszczony korytarz. bo był łatwy biznes, bo się należy i tp. a co do czynszów to pewnie trzeba je zwaloryzować na ta okoliczność (choć nie wiem jak się one tam obecnie kształtują).
2014-12-09 22:45
64x64

mei napisał:

Można te pawilony przenieść do stacji matra przy Dw. Wileńskim, pełno tam miejsca.
2014-12-09 17:31
64x64

adamus napisał:

bardzo dobrze
2014-12-09 15:52
64x64

zelda napisał:

Tak tak,to wina "społeczników".Absolutnie nie są tu winne zawyżone czynsze,a skąd! A na dodatek,zawsze się handlowało badziewiem,Panie-i brali te jelenie,te frajery,te buraki!Fajnie było! A teraz?Nikt naszego badziewia nie chce...buuuu
2014-12-09 14:57

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia