Cofnij się w czasie - zobacz Warszawę z lat 1990-1994

09.04.2015
Równe grządki i szklarnie gospodarstwa Zajdla na Grochowie, parterowa zabudowa Ząbkowskiej czy tereny, na których już wkrótce powstaną pierwsze centra handlowe - to wszystko można oglądać na udostępnionej przez Urząd m.st. Warszawy mapie fotograficznej Warszawy z lat 1990-1994.

Gospodarstwo Zajdla na Grochowie, fot. http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=mapa_historyczna
Powrót do dzieciństwa

Do niedawna jedyną dobrej jakości ortofotomapą była ta, wykonana przez sowietów w 1945 roku. Kolejna fotomapa dostępna np. w aplikacji Google Earth obrazuje stan z października 2000 roku, czyli po 55 latach, co przy tak dynamicznym rozwoju miasta jest okresem bardzo długim.

Dlatego tak bardzo cieszy fakt udostępnienia dla każdego chętnego widoku naszego miasta jeszcze sprzed intensywnej zabudowy deweloperskiej. Biję brawa i czekam na kolejne. Szczególnie z okresu PRL'u.

Mapa dostępna pod linkiem (zakładka zdjęcia)
http://www.mapa.um.warszawa.pl/mapaApp1/mapa?service=mapa_historyczna


TJ

Więcej na ten temat


Wasze komentarze

64x64

windhoek napisał:

Zdjęcia pochodzą z 1994. Żadne zdjęcia nie są z 1990.
2016-04-23 01:56
64x64

Z. Krześlak napisał:

Ja zauważyłem to zdjęcie niedawno, jakieś kilka tygodni temu, jak wszedłem na ich stronę żeby sprawdzić wiek jakiegoś budynku - wtedy zauważyłem dodatkową pozycję w spisie zdjęć po prawej. Już sama data była rekomendacją - cokolwiek by to nie było, to coś z lat 90-tych jest tym, czego długo szukałem od dawna!! Pamiętam, że siedziałem nad tym dzień i noc, przeczesałem całe zdjęcie w jakieś 5 dni :D To zdjęcie lotnicze sprawiło mi niesamowitą frajdę! :) Jakie tam rzeczy można jeszcze zobaczyć... Np. Targówek Fabryczny, a tam istniejące jeszcze, tonące w gęstwinie uliczki takie jak Narwiańska, Niedotrzymska, Widzewska i Rosieńska (już "wyczyszczona" z zabudowań, ale jezdnię jeszcze miała). To wszystko było tak niedawno, zdawać by się mogło, że rok temu... Było jeszcze dostępne to przejście na Wiatraczną, wychodzące na wprost Ludwickiej (dziś zagrodzone). A na Pradze Południe najbardziej zadziwiają piaszczyste, słabo zabudowane uliczki w rejonie Wiarusów, Szaserów... Odkryłem też, z niemałym zdumieniem, że istniał wówczas jeszcze ostatni relikt odcinka Wzorcowej na wschód od al. USA - stojąc ukośnie do okolicznych bloków, piętrowa kamieniczka, zapewne wysiedlona, bo mająca już dziurawy dach. Obecnie w tym miejscu stoi budynek o adresie Ostrobramska 132A. Ale największym hitem dla mnie są okolice Poligonowej, na wschód od galeriowca. Tam nie było dosłownie nic nowego, może jakieś pojedyncze powojenne przybudówki domków. Ale żadnych grodzonych bloków, nawet żadnej willi prywatnej, nic - największe w tym kwartale były tylko pojedyncze, piętrowe kamieniczki przy Latyczowskiej i sąsiednich uliczkach. A za ówczesną Parczewską (dziś Kakowskiego) zaczynało się wielkie, bezładne, ale niezwykle przytulne "działkowisko"... To były czasy, ach! :)
2015-04-09 16:32

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia