Ostateczna likwidacja Gimnazjum nr 69 dla Dorosłych
Dodano: 01.09.2015, modyfikacja: 01.09.2015

15 lat gimnazjum
Gimnazjum dla dorosłych rozpoczęło działalność w roku 2000 jako następca istniejącej pod tym adresem od 1991 roku Szkoły Podstawowej nr 16 dla Dorosłych.
Wszyscy za likwidacją
5 kwietnia 2013 roku radni z Pragi Północ zdecydowali się przychylić do wniosku charyzmatycznej dyrektor Katarzyny Malawko i opowiedzieli się w głosowaniu za likwidacją Gimnazjum nr 69 dla Dorosłych im. płka Zygmunta Ignacego Rylskiego "Hańczy" w Warszawie, ul. Kawęczyńska 12 z dniem 31 sierpnia 2015 roku.
W uzasadnieniu decyzji można przeczytać, że: "Gimnazjum nr 69 dla Dorosłych im. płk Ignacego Rylskiego „Hańczy” mieści się w przedwojennym budynku przy ul. Kawęczyńskiej 12. Obiekt jest zlokalizowany w projektowanym pasie drogowym Al. Tysiąclecia – docelowo przeznaczony do rozbiórki. Wymaga kapitalnego remontu, łącznie z wymianą stropów i konstrukcji dachu, okien oraz skorodowanych i przestarzałych instalacji sanitarnych i energetycznych oraz podłączenia
do miejskiej sieci ciepłowniczej. Pogarszający się od wielu lat stan budynku nie pozwala
na zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków uczącym się tam słuchaczom oraz pracownikom szkoły (ostatnie piętro budynku jest wyłączone z użytkowania, bardzo często mają miejsce awarie przestarzałej instalacji grzewczej – ogrzewanie obiektu z własnej kotłowni węglowej). Koszty eksploatacyjne obiektu są bardzo wysokie, a remont bezcelowy
z uwagi na przewidywaną rozbiórkę, jak również ze względu na ogromne koszty
(szacunkowa kwota to ok. 5 500 000 zł.). Całkowity koszt funkcjonowania szkoły w roku 2012 zamknął się kwotą 957 575 zł.
Liczba chętnych do nauki w Gimnazjum dla Dorosłych nr 69 systematycznie spada, podobnie jak ich frekwencja na zajęciach. W roku szkolnym 2012/2013 naukę w gimnazjum rozpoczęło 179 uczniów w 8 oddziałach, po pierwszym semestrze pozostało 121 uczniów w 7 oddziałach. W roku szkolnym 2013/2014 nie dokonano naboru do klasy pierwszej.
Stosownie do art. 59 ustawy z dnia 7 września 1997 r. o systemie oświaty do czasu planowanej likwidacji szkoły tj. do 31 sierpnia 2015 r. obecni słuchacze mają możliwość kontynuowania nauki i jej ukończenia w tym Gimnazjum. Gimnazjum nr 69 nie jest jedyną w Warszawie placówką oświatową spełniającą określone wymogi kształcenia i oczekiwania zainteresowanych nauką osób dorosłych. Potencjalni słuchacze gimnazjum dla dorosłych, mogą kształcić się w trzech tego typu szkołach publicznych tj. Gimnazjum dla Dorosłych nr 158 w Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2, Gimnazjum dla Dorosłych nr 159 w Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 3, Gimnazjum dla Dorosłych nr 160 w Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 5.
W dniu 5 kwietnia 2013 r. Rada Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy podjęła uchwałę nr XXXIX/123/2013 w sprawie wystąpienia z inicjatywą uchwałodawczą do Rady m.st. Warszawy o podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Gimnazjum nr 69 dla Dorosłych im. płk Zygmunta Rylskiego „Hańczy” w Warszawie, ul. Kawęczyńska 12.
Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Warszawa – Praga Północ - Targówek- Białołęka oraz Komisja Międzyzakładowa Nr 517 NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze Pracowników Oświaty i Wychowania w Warszawie i Forum Związków Zawodowych Branża Nauki, Oświaty i Kultury, nie zgłosiły sprzeciwu w sprawie zamiaru likwidacji Gimnazjum nr 69 dla Dorosłych im. płk. Zygmunta Ignacego Rylskiego "Hańczy" w Warszawie.
W dniu 11 lipca 2013 roku Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła uchwałę Nr LXI/1705/2013 w sprawie zamiaru likwidacji Gimnazjum nr 69 dla Dorosłych im. płk. Ignacego Rylskiego „Hańczy” w Warszawie, ul. Kawęczyńska 12. Słuchacze szkoły zostali skutecznie zawiadomieni o zamiarze likwidacji z dniem 31 sierpnia 2015 r. Gimnazjum nr 69 dla Dorosłych im. płk Zygmunta Ignacego Rylskiego "Hańczy". W ustawowym terminie zawiadomiono również Mazowieckiego Kuratora Oświaty w Warszawie, który pismem z dnia 25 listopada 2013 roku wyraził pozytywną opinię w sprawie likwidacji Gimnazjum nr 69 dla Dorosłych im. płk. Ignacego Rylskiego "Hańczy".
Los budynku nieznany
Budynek z chwilą likwidacji szkoły został przejęty przez Zakład Gospodarowania Nieruchomościami na Pradze Północ. Jakie będą jego dalsze losy trudno dziś powiedzieć.
TJ
Więcej na ten temat
Obiekty
Kawęczyńska 12 - Instytucje
Galeria

|
|
Najczęściej czytane
Najnowsze informacje
wstecz
Wasze komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii