Tramwaj na Gocław - nowym mostem, a nie przez działki

31.05.2016
Już blisko dwa miesiące trwa obywatelska akcja mieszkańców Pragi Południe, sprzeciwiających się budowie trasy "Tramwaju na Gocław" przez teren ogródków działkowych położonych nad Kanałem Wystawowym.
Akcja obywatelska "Tramwaj przez Wisłę - nie przez działki"

Zbiórka podpisów pod petycją skierowaną do Władz Warszawy jest zdaniem organizatorów efektem zaniedbań w komunikacji z mieszkańcami, braku transparentności przy podejmowaniu decyzji i niekonsekwencji w realizacji uchwalonych wcześniej planów i strategii. Akcja prowadzona jest pod hasłem "Tramwaj przez Wisłę – nie przez działki" i towarzyszy jej facebookowa strona założona pod tą nazwą.

Jak twierdzą mieszkańcy zaangażowani w ten społeczny protest, forsowana propozycja trasy tramwajowej nie rozwiązuje problemów komunikacyjnych dzielnicy. Dodanie kolejnych linii tramwajowych na bardzo mocno obciążony most Poniatowskiego nie przyczyni się efektywnie do poprawy sytuacji Gocławia, do której doprowadziła lekkomyślność w zakresie planowania i realizacji inwestycji mieszkaniowych w tej części dzielnicy. Spowoduje natomiast utrudnienia w komunikacji dla innych części Pragi Południe.

Inwestycja oznacza też bezpowrotną degradację terenów zielonych historycznego Kanału Wystawowego i Rodzinnych Ogródków Działkowych oraz zwiększy presję na dalszą ekspansję budownictwa mieszkaniowego. Widać to już po południowej stronie Trasy Łazienkowskiej, gdzie w ostatnich latach - kosztem kurczących się terenów zielonych, stanowiących dla miasta klin napowietrzający i miejsce rekreacji wielu mieszkańców całej dzielnicy - wybudowano nowe osiedla na terenach nieobjętych planem zagospodarowania.

Inicjatorzy akcji postulują rozważenie alternatywnych rozwiązań skutecznie poprawiających sytuację komunikacyjną dzielnicy, w tym m.in.: budowę przeprawy tramwajowej z Gocławia na lewy brzeg Wisły - zgodnie ze Strategią rozwoju m.st. Warszawy do 2020 r.. Wg autorów petycji rozwiązanie problemów komunikacyjnych Pragi Południe może nastąpić jedynie poprzez konsekwentną realizację kompleksowej strategii inwestycyjnej w porozumieniu z mieszkańcami, a nie poprzez chaotyczne, doraźne działania.

Nieuwzględnienie mieszkańców w procesie analizy potrzeb oraz nieprzejrzysta polityka informacyjna (w tym informowanie tylko o spodziewanych zyskach i milczenie na temat spodziewanych strat), skutkują propozycją trasy tramwajowej, która budzi coraz większy sprzeciw.

IP


Więcej informacjiWasze komentarze

64x64

Nemo napisał:

Cześć. Witam wszystkich za i przeciw. Jeśli chce się na POWAŹNIE zabrać głos w dyskusji warto posłuchać głosów prawdziwych ekspertów.. Jednym z nich jest niewątpliwie p.Rafał Wdzięki.Jego argumenty są logiczne i stąd są mi błiskie. Jestem przeciwny tej ułomnej koncepcji. Wypuszczenie dodatkowej linii tramwajowej z Gocławia w al.Waszyngtona i na most to mógł wymyślić ktoś kto chce się mścć na mieszkańcach Warszawy.
2016-10-30 01:43
64x64

W-wiak od urodzenia napisał:

Budowa bocznicy tramwajowej przez działki na Gocław to kompletna głupota. Każdy tramwaj z Gocławia na most Poniatowskiego to mniej tramwajów z Grochowa. Grochów też się rozbudowuje i potrzeba tam więcej kursów tramwajowych w godzinach szczytu. Gocław powinien mieć dla siebie oddzielną przeprawę tramwajową przez Wisłę, inaczej sparaliżujemy komunikację całej dzielnicy!
2016-06-02 10:26
64x64

jann napisał:

ale jakis mały drogowo-tramwajwy most w kierunku bartyckiej z okolic afrykanskiej to by sie przydał szczególnie że są plany przywrócenia tramwajów na gagarina.
2016-06-01 20:01
64x64

phi.. napisał:

Od razu zaznaczam że nie zgadzamy się na budowę wzdłuż Kinowej jak przebąkują autorzy petycji... przerzucanie śmierdzącego jaja?..nieładnie.
2016-06-01 19:43
64x64

phi... napisał:

Nie podoba się na Gocławiu to won na Tarchomin, będzie szybciej. Nie widzę powodów by wszyscy po drodze mieli was dopieszczać swoim kosztem....
2016-06-01 19:36
64x64

zag napisał:

Ci co najgłośniej krzyczą że są przeciw budowie tej trasy pierwsi z niej skorzystają
2016-06-01 15:58
64x64

Goclawianin napisał:

Tramwaj musi powstac nad kanalkiem, nowy most? Fikcja totalna i skrajny egoizm saskiej kepy. Jesli rozwoj miasta komus przeszkadza to na bialolece ma jeszcze duzo dziewiczych terenow.
2016-06-01 07:29
64x64

lotnik napisał:

a ja z uwagi na lotniczy charakter gocławia optuję za połączeniem helikopterami z dworcem centralnym. amerykańscy uczeni dowiedli, że lot helikopterem do centrum zajmie tylko 3 minuty, nie generuje korków ani nie zajmuje przestrzeni i jest najbezpieczniejszym śrdkiem transportu. tylko jest jeden mały problem: to strasznie kosztowne i nierealne przedsięwzięcie, podobnie jak most tramwajowy przez wisłę.
2016-05-31 23:03

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia