Spacer "Śladami Tolka Banana"

Dodano: 08.08.2018, modyfikacja: 08.08.2018
Jest lipiec 2018 roku. Sobotnie popołudnie upalnego dnia. Wybieram się na spacer "Śladami Tolka Banana" zorganizowany przez pracownice Muzeum Pragi. Film, który powstał w 1974 roku opowiada o trudnej młodzieży warszawskiej. Większość scen nagrana była na terenie prawobrzeżnej części Warszawy.

Spacer Tolek Banan
W filmie można zobaczyć miejsca, które przestały istnieć wkrótce po nakręceniu scen, ale są jeszcze miejsca, które istnieją do dnia dzisiejszego i niewiele zmieniły się od tych czterdziestu paru lat. Pierwsze sceny filmu nagrane zostały w Parku Paderewskiego a dokładnie w Ogrodzie Różanym na terenie, którego usytuowana została rzeźba „Tancerka”. Kilka następnych scen nakręcono na brzegu Jeziorka Kamionkowskiego gdzie tło pozostało w wielu miejscach niezmienione do dnia dzisiejszego. Mam na myśli widok fabryki Pana Wedla, kościoła na Kamionku, czy w dalekim tle bloków i mostek przy odcinku ulicy Międzynarodowej w pobliżu Pól Elekcyjnych.

W widoku tym uległy zmianie tereny pomiędzy kościołem na Kamionku i ul Międzynarodową. W tym obszarze przestały istnieć zabudowania dawnej „Dzwonkowej” w miejscu, której powstało osiedle „Sonata”. Całkowicie zmieniły wygląd tereny dawnej fabryki „Wulkan”, której fragmenty ruin stanowiły tło wielu scen w filmie „Stawiam na Tolka Banana. Na tych terenach w drugiej połowie lat siedemdziesiątych powstało osiedle mieszkaniowe „Jagiellońska”. Po dawnej fabryce nie pozostał żaden ślad materialny, ale pozostały zdjęcia szerokiego planu warszawskiej Pragi gdzie widoczny jest komin fabryczny górujący nad budynkami w rejonie ulic Marcinkowskiego, Jagiellońskiej, Kępnej, Targowej.

W filmie kilka scen nagranych było na terenie „Bazaru Różyckiego” i tu większość widocznych w tle pawilonów handlowych przestała istnieć. Pozostały zielone budki, które dzisiaj w większości są w stanie rozpadu i niewiele zmieniły swój wygląd od czasu nakręcenia scen na początku lat siedemdziesiątych. Sceny z „Różyckiego” powiązane są z „dziuplą” na ulicy Targowej 14. Dzisiaj ta ciekawa kamienica posiadająca cztery podwórka jest od jakiegoś czasu wysiedlona i zamknięta na głucho. Szkoda, że w trakcie spaceru nie udało się wejść na te ciekawe podwórka. W tym miejscu pragnę wyjaśnić, że „dziupla” to miejsce gdzie złodziej ukrył ukradziony samochód, który był sukcesywnie rozbierany na części, które następnie były sprzedawane na Bazarze Różyckiego. Z premedytacją używam nazwy Bazar Różyckiego, ponieważ Różyc czy Różyk to nazwy obce mojemu pokoleniu. Całe życie wszyscy w moim otoczeniu, starzy i młodzi mówiąc o bazarze nazywali go Różycki, szło się na Różycki, kupowało się na Różyckim bez dodatku bazar. Podobnie z bazarem na ul. Skaryszewskiej nazywano tamto miejsce po prostu „Ciuchy”.

W filmie bohaterowie spotykają się kilkakrotnie na ogólnie dostępnym Stadionie Dziesięciolecia. Stadion w kształcie, który możemy obejrzeć w kadrach filmu przestał istnieć. Pozostało kilka pamiątek takich jak rzeźba „Sztafeta” autorstwa Adama Romana, dawny tunel wjazdowy na stadion i wejście dla vipów od strony Wisły zostały wkomponowane w nową konstrukcję Stadionu Narodowego. Kilka scen pokazuje brzeg Wisły z górującą „Grubą Kaśką” i piaszczystą plażą. W scenach kręconych nad Wisłą widoczne są różnego rodzaju statki żeglugi śródlądowej, które zniknęły z pejzażu nadwiślańskiego. Przed spacerem obejrzałem film „Stawiam na Tolka Banana” po raz pierwszy. Starałem się rozpoznać miejsca, w których toczy się akcja filmu i przyznam, że w trakcie oglądania powróciły wspomnienia z lat młodzieńczych. W trakcie spaceru w mojej pamięci powróciły obrazy miejsc, które dawno przestały istnieć lub zmieniły swój wygląd i pomimo, że obok tych miejsc przechodziłem lub przejeżdżałem setki razy to nigdy w ten sposób nie patrzyłem na dzielnicę miasta, w której mieszkam od urodzenia.

Dziękuje Paniom Karolinie i Katarzynie za ciekawy spacer.


Jacek Natorff

Więcej na ten temat

Wasze komentarze

64x64

Zorro napisał:

A czy dworek przy jeziorku , a w zasadzie jego miejsce było w planach wycieczki?
2018-08-13 10:59
64x64

Zorro napisał:

A czy na spacerze była mowa o dworku przy jeziorku?Zo
2018-08-12 12:40

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia