Osiedle Praga I
Inicjatorem jego powstania był Zakład Osiedli Robotniczych. Projektantami byli Helena i Szymon Syrkusowie.
Osiedle Praga I zostało zaprojektowano bardzo starannie. Zrealizowany projekt odwoływał się do zbudowanego jeszcze przed 1939 r. wybitnie funkcjonalnego osiedla WSM na Rakowcu.
Na Pradze wybudowano wolno stojące, niskie trzypiętrowe budynki, o trwałych ceglanych elewacjach zamiast tynku. Wolne przestrzenie miedzy blokami zapewniały dużą ilością słońca a liczne skwerki z roślinnością miały być przeciwnością przedwojennych kamienic czynszowych.Â
W 1962 roku wśród bloków osiedla wytyczono ulicę Kameralną.
Niestety w 1963 roku na skraju osiedla w narożniku ulicy św. Cyryla i Metodego i Jagiellońskiej zbudowano wysokościowiec projektu Heleny i Leszka Sołonowiczów oraz Stanisława Solarskiego, choć trzeba przyznać, że nowy budynek w zabudowę wcześniejszego osiedla wkomponowano w miarę sprawnie.
5 listopada 1993 roku Osiedle Praga I zostało wpisane do rejestru zabytków.
13 maja 2015 roku na budynku przy Świętych Cyryla i Metodego 1 odsłonięta tablicę w hołdzie Żołnierzom Niezłomnym.
JM/WI/TP
Ciekawostki
- Osiedle Praga I - było pierwszym powojennym osiedlem zbudowanym na Pradze Północ.
- Na budynku osiedla przy ul. Ratuszowej 12 w latach 1952-54 zainstalowane były telewizyjne anteny nadawcze ITR.
Więcej na ten temat
Obiekty
|
|
Najczęściej czytane
Najnowsze informacje
wstecz
Wasze komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii