Targowa 26/30

Ulica Targowa 26/30 - budynek mieszkalny na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Budynek wraz z pawilonem handlowym "Kijowianka" został wzniesiony przez Śródmiejską Spółdzielnię Mieszkaniową w latach 1977-78.

18-to piętrowy blok posiada 150 lokali mieszkalnych zlokalizowanych w jednej klatce schodowej.

Budynek został w ostatnich latach ocieplony. Wymieniono szybkobieżne windy oraz odnowiono klatkę schodową. Teren jest ogrodzony, jest też całodobowa ochrona i monitoring.

W maju 2021 roku na ścianie budynku od strony ulicy Kijowskiej powstał mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego.

Budynkiem obecnie zarządza Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Targowa".

TJ

Ciekawostki

  • - Legenda głosi, że zaczęli go stawiać przekręcony o 90 stopni. Po wybudowaniu dwóch pięter ktoś się zorientował, rozebrali i postawili od nowa - wspomniana Paweł.
  • - Najpierw był wielki dół. Gdzie było pełno wody. I ja tam pływałem na zrobionej przez nas tratwie. To były czasy - wspomina czasy budowy budynku Dariusz.
  • - Przez moment przeniosłem się w czasie, zobaczyłem obraz i poczułem zapach Kijowianki w której kupowałem "Ptysia" z zakładów "Tarczyn" czy mleko w szklanej butelce. Tu się wychowałem. To tu przyjeżdżali okoliczni samobójcy chcący rzucić się z najwyższego w okolicy budynku, to tu jeździliśmy tydzień z trupem zamkniętym w windzie towarowej. Tu mieszkała babcia-sąsiadka która "przystawiała" sobie kamyczkiem windę na swoim piętrze, żeby długo nie czekać. Tu sąsiadka w mieszkaniu hodowała kury. Tu Pan dozorca skarżył się na brak kultury mieszkańców, którzy pozbawieni na kilka dni wody zaczęli pozbywać się "nieczystości" przez okno. Legenda głosi, że to stąd operował pelengator MO, itd, itp. - wspomina Wojciech.
  • Z budynku, którego wysokość wynosi 64 metry rozciąga się niesamowity widok na panoramę Starej Pragi, Szmulowizny i Kamionka. Jest to jednocześnie najwyższy budynek na Pradze Północ.
  • W 2000 roku w narożniku ulicy Kijowskiej i Targowej oddano do użytku duży kompleks biurowy Milenium Centrum. Przy jego budowie zostały wykorzystane zabudowania dawnej "Kijowianki".
  • Ten sam inwestor w 1971 roku oddał do użytku nieco niższy wieżowiec przy ulicy Targowej 49/51.

Więcej na ten temat


Obiekty


Firmy i Instytucje


Galeria


Wasze komentarze

64x64

Prazanka z dziada... napisał:

Znam ten budynek dość dobrze. Nikt tam nie chodowa kur w mieszkaniu ani nie zjezdzaki się samobójcy. Tak właśnie rodzą się plotki....
2022-09-22 06:56
64x64

Anonymous napisał:

A co z tego będzie miał zwykły lokator? Bo jak na razie to same podwyżki. I ten mural na ścianie budynku sponsorowany przez totolotek. Trzeba coś dać zwykłym lokatorom np. obniżyć troche komorne.
2021-06-11 00:26
64x64

Uzupełnienie + nowe napisał:

Zarząd SBM Targowa informuje, że na dachu budynku przy ul. Targowej 26/30 zostały zamontowane dwie instalacje fotowoltaiczne o mocy ok. 40kW każda. (...) Aktualnie instalacje produkują energię elektryczną na potrzeby administracyjne budynku, tzn. zasilanie wind, hydroforów, oświetlenie. (...) Na podstawie analizy wykonalności technicznej i opłacalności ekonomicznej budowy przedmiotowych instalacji fotowoltaicznych można przyjąć, że łącznie wyprodukują one w ciągu roku ok. 80MWh energii elektrycznej. [https://www.sbm-targowa.pl/index.php/informacje/135-fotowoltanika-na-dachu-budynku-przy-ul-targowej-26-30]
2021-06-08 12:54

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia