Kijowska 14a

Kijowska 14a - pozostałości Dworca TerespolskiegoUlica Kijowska 14a - relikt gmachu dawnego Dworca Terespolskiego na Szmulowiźnie w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Mały, szary domek z charakterystycznymi wysokimi, półkoliście zamkniętymi oknami, który usytuowany jest przy samym nasypie torów kolejowych jest dziś ostatnią pozostałością zbudowanego w latach 1865-66 wg Alfonsa Kropiwnickiego gmachu Dworca Terespolskiego.

Cały kompleks z wyłączeniem niewielkiego zachowanego fragmentu Dworca Terespolskiego po I wojnie przemianowanego na Dworzec Wschodni został zniszczony w czasie wycofywania się oddziałów niemieckich w 1944 roku.

Pozostałości dworca znajdują się na terenie należącym do PKP. Jeszcze nie tak dawno relikt był siedzibą biura skupu pobliskiej składnicy złomu... Obecnie budynek jest pusty.

Obrońcy zabytków otrzymali informację, że PKP przygotowuje się do jego likwidacji. W październiku 2009 roku Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK" wystąpił z wnioskiem o wpisanie do rejestru zabytków ocalałego fragmentu dworca, uzasadniając go znaczącymi walorami historycznymi reliktu.

TJ/JS/MP


Ciekawostki

  • W pobliżu budynku zachowany został dawny bruk ulicy Kijowskiej.


Więcej na ten temat


Galeria

Wasze komentarze

64x64

sprawiedliwy napisał:

zgodzę się ,brawo ze jest tam ,,Skup złomu,, do tej pory gdyby nie prywaciarz by same cegły zostały i narkomany na tym gruzowisku koczowały .Wielke brawa dla kolei za Skup
2021-01-26 11:09
64x64

Mieszkaniec Pragi napisał:

Skandal, że funkcjonuje tam skup złomu - złomiarze zaśmiecają mieszkańcom trawniki w całej okolicy, a firma prowadząca skup złomu czerpie z tego zyski!!!
2020-06-10 12:01
64x64

mieszkanka praga napisał:

smiechu warte jaki to zabytek od wojny przebudowany kilka razy zgodzę się że jest kilka widocznych elementów zabytkowych ale to wszystko gratulacje dla pseudo fachowców którzy pobierają kasę z naszych podatków i szumnie nazywają się konserwator zabytków brawo dla kolei za punkt do którego można zanieść zbędne przedmioty i dostać parę złotych z zabytku nie dorobimy do emerytur a i bedzie odzysk ze starego kranu
2020-02-26 11:22

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia