Kijowska 14a

Kijowska 14a - pozostałości Dworca TerespolskiegoUlica Kijowska 14a - relikt gmachu dawnego Dworca Terespolskiego na Szmulowiźnie w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Mały, szary domek z charakterystycznymi wysokimi, półkoliście zamkniętymi oknami, który usytuowany jest przy samym nasypie torów kolejowych jest dziś ostatnią pozostałością zbudowanego w latach 1865-66 wg Alfonsa Kropiwnickiego gmachu Dworca Terespolskiego.

Cały kompleks z wyłączeniem niewielkiego zachowanego fragmentu Dworca Terespolskiego po I wojnie przemianowanego na Dworzec Wschodni został zniszczony w czasie wycofywania się oddziałów niemieckich w 1944 roku.

Pozostałości dworca znajdują się na terenie należącym do PKP. Jeszcze nie tak dawno relikt był siedzibą biura skupu pobliskiej składnicy złomu... Obecnie budynek jest pusty.

Obrońcy zabytków otrzymali informację, że PKP przygotowuje się do jego likwidacji. W październiku 2009 roku Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK" wystąpił z wnioskiem o wpisanie do rejestru zabytków ocalałego fragmentu dworca, uzasadniając go znaczącymi walorami historycznymi reliktu.

TJ/JS/MP


Ciekawostki

  • W pobliżu budynku zachowany został dawny bruk ulicy Kijowskiej.


Więcej na ten temat


Galeria
Wasze komentarze


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii


wstecz