Targowa 73

Targowa 73 w WarszawieUlica Targowa 73 - budynek biurowy na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Budynek w narożniku ulicy Targowej i Al. Solidarności został wzniesiony w 1946 roku według jeszcze przedwojennych planów dwójki znakomitych architektów: Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcy.

W części od strony ulicy Targowej została uruchomiona placówka Poczty Polskiej natomiast od Al. Solidarności w kilkunastu mieszkaniach zamieszkali jej pracownicy.

Budynek początkowo obłożono płytami z niewygładzonego kamienia, zaś wyższe partie ścian oblicowano szarą cementową cegłą. Elewacje ożywiono ułożonymi z cegieł krzyżykami.

Kapitalny remont budynku poczty przeprowadzono około 1996 roku.

W 2011 roku w trakcie remontu elewacji krzyżyki zostały skute, po czym ściany pokryto styropianem.

Obiekt ujęty w Gminnej Ewidencji Zabytków.

TJCiekawostki

  • Na początku lat 50. obok budynku prowadzone był prace ziemne w trakcie budowy metra.
  • W początku lutego 2014 roku pracownicy i klienci musieli opuścić na pewien krótki czas budynek na polecenie nadzoru budowlanego. Na ścianie pojawiły się rysy. Pęknięcia były wynikiem prowadzonej budowy II linii metra.
  • W okresie okupacji w tymi miejscu funkcjonowało wesołe miasteczko - najprawdopodobniej były to przeniesienie z Parku Praskiego urządzenia lunaparku 100 pociech.

Więcej na ten temat


Firmy


Wasze komentarze

64x64

ala napisał:

Co do wesołego miasteczka to prawda, jest na zdjęciu lotniczym z 1944 roku z sierpnia. Kapitalny remont poczty był w latach1996 albo 1997 przez parę lat. Rozumiem z tekstu, że w 2014 roku pracownicy i klienci opuścili budynek i do tej pory gdzieś siedzą i czekają:)
2021-09-14 06:51

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia