Metro budują. Targową rujnują

03.02.2013
Pikieta mieszkańców zagrożonych kamieniec na TargowejMieszkańcy kamienic położonych przy ulicy Targowej postanowi sami wykrzyczeć swój apel do władz Warszawy organizując w sobotnie popołudnie spontaniczną akcję protestacyjną w obronie kamienic, które zostały niedostatecznie zabezpieczone w czasie budowy II linii metra.

Na zorganizowanej pikiecie lokatorzy zagrożonych budynków przynieśli transparenty z dramatycznym apelem: "Ratujmy Targową", "Metro budują. Targową rujnują".

"Ta sytuacja została spowodowana zaniedbaniem już na samym początku. Miasto nie postawiło wymogu inwestorowi budującemu II linię metra, aby przed rozpoczęciem prac zabezpieczył kamienice na ulicy Targowej" - tłumaczy jeden z organizatorów dzisiejszej pikiety, Jakub Gawlikowski.

Już w 1953 roku w czasie prac przy budowie metra na Pradze pojawiły się pęknięcia w budynku przy Targowej 70. Jednak zostały dość szybko zabezpieczone. Obecnie takie problemy dotyczą już nie tylko kilku starszych kamienic takich jak: Targowa 15, 67,70 ale też szczeliny obserwuje się w stosunkowo nowym budynku Targowa 68/ róg Białostockiej czy też w Centrum Handlowym Warszawa Wileńska. I o ile powstałe szkody w Centrum Handlowym mają być szybko naprawione na koszt wykonawcy to w przypadku kamienic inwestor żąda nawet kilku ekspertyz wyjaśniających, aby ustalić dokładne przyczyny powstałych spękań. "Szczeliny w mieszkaniach dochodzą już do jednego centymetra. Ludzie obawiają się co będzie dalej... Gdy dzisiejszy protest nie odniesie skutku, udamy się do Ratusza" - mówi Jakub Gawlikowski.

Wstrzymać prace!

Protestujący domagają się wstrzymania prac z tarczą podziemną do czasu zabezpieczenia wszystkich budynków przy ulicy Targowej oraz wykluczenia niebezpieczeństwa dla budynków i ich lokatorów.

Jak powiedziała jedna z pikietujących, zostało już złożone do Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga Północ zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez konsorcjum AGP Metro Polska.
 
Kwestia kilku dni


Tarcza TBM Wisła I, której zadaniem będzie wydrążenie tunelu w kierunku Powiśla została już opuszczona do tunelu na ulicy Targowej. Kiedy rozpocznie swoją pracę? "To kwestia kilku dni" - zapowiedział rzecznik konsorcjum Mateusz Witczyński.


TJ

Więcej na ten temat


Obiekty


Firmy i Instytucje


Galeria

Wasze komentarze

64x64

Zbigniew Mieszkaniec napisał:

Dlaczego przez starówkę metra nie przeciągnęli ,chyba chodzi też o grunty aby tak budowali żeby się zawaliło a później od nowa wszystko się zbuduje a ludzi na bruk . wszystkim co się walą mieszkania powinni dostać teraz nowe o tym samym standardzie i takiej samej lokalizacji przecież ta lokalizacja jest bardzo droga jestem ciekawy komu tak naprawdę zależy żeby te zabytki tak zrujnować . Tak jak ta piękna fabryka koneser już całkowicie zrujnowana i widzi się tylko tam przedstawicieli żydowskiego pochodzenia a ulicę Ząbkowską powinni nazwać izraelska bo już jest coraz mniej mieszkańców dawnej Pragi a więcej z Izraela
2013-02-12 13:35
64x64

archi_tomi napisał:

Może na razie faktycznie nieciekawie wygląda Targowa, ale za dwa lata naprawdę będzie to fajne miejsce. Metro poprawi dojazd do zoo i klimatycznych klubokawiarni oraz do dawnej wytwórni wódek Konesr, która jest dla Pragi tym czym dla New York jest MePa.
2013-02-05 12:09

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia