Historyczna makieta Pragi końca XVIII wieku
Dodano: 07.03.2013, modyfikacja: 07.03.2013

Pomysł ukazania historycznej Pragi końca XVIII w. - początku XIX w. zrodził się w głowach Jolanty Wiśniewskiej - kierownika Muzeum Warszawskiej Pragi, O/MHW i Janusza Sujeckiego z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK". Na makiecie, której wykonanie zajęło ponad 2 lata został ukazany system drożny i układ urbanistyczny prawobrzeżnej Warszawy, który pokrywa się z dawnymi szlakami Pragi, Skaryszewa czy Golędzinowa z końca XVIII w.
Warto podkreślić, iż możemy zobaczyć Pragę, która już wkrótce, bo w czasie dramatycznej Rzezi Pragi w 1794 roku zostanie w dużej części bezpowrotnie zniszczona. Kolejne duże straty w ocalałej zabudowie przyniosło wejście wojsk napoleońskich w 1806 roku i związany z tym odgórny nakaz rozbiórki zabudowań.
W makiecie w skali 1:300, której wymiary wynoszą 3700 x 2800 mm zostały wiernie przedstawione zarówno bardzo proste drewniane budki handlowe, jak i parterowe domy mieszczańskie, ale także dość okazałe dwory szlacheckie i magnackie. Cechą wspólną budownictwa w tym okresie na prawym brzegu był materiał, z którego wznoszono zabudowania. Z drewna, które jako budulec upowszechniło się na prawym brzegu, budowano nawet kościoły (skaryszewski i SS. Bernardynek). Jednym z nielicznych wyjątków był murowany kościół i zakon OO. Bernardynów.
Obszar zabudowy, która została odtworzona ma makiecie to zwarte parcele Pragi Biskupiej i Książęcej, przyjmujące na XVIII w. planach "Warszawy i okolic" kształt zbliżony do prostokąta. Dłuższy bok obiektu stanowił nieregularny brzeg rzeki Wisły. Część północna ograniczona była zabudowaniami przylegającymi do biegnącej od rzeki ul. Ratuszowej, włączając kościół i klasztor OO. Bernardynów. Wschodnia granica makiety kończy się na zabudowaniach ul. Targowej. Od południa granicę stanowiły posesje przy ul. Brukowanej, będącej jednocześnie granicą Pragi i Skaryszewa.
Sieć drożna i zabudowania skupiają się zwłaszcza na: siatce „najważniejszych ulic" Pragi (Targowej, Ratuszowej, kawałka ul. Ząbkowskiej, Szerokiej, Brukowanej, Wspaniałej, Panieńskiej i innych), kościoła i klasztoru OO. Bernardynów z Kaplicą Loretańską, zakonu Sióstr Bernardynek, ratusza miasta Pragi Biskupiej, handlowej zabudowy wzdłuż ul. Targowej, drewnianej zabudowy dworkowej, rogatek miejskich, zaznaczenia przyczółku mostowego i innych ważniejszych obiektów na terenie Pragi.
Z uwagi na skromny materiał ikonograficzny służący do rekonstrukcji makiety część zabudowań została odtworzona o tzw. wyglądzie hipotetycznym. Jednak w przyszłości będzie możliwe uzupełnianie obiektów w miarę pozyskiwania nowych materiałów.
Nie zapomniano o takich elementach zabudowy jak: zieleń, zwierzęta, wozy, rogatki miejskie, krzyże itp.
Makietę wykonała firma "PPU Stangel" ze Zgierza przy konsultacji z wybitnym znawcą budownictwa epoki, prof. PW dr hab. Robertem Kunklem.
Niestety, miłośnicy Pragi muszą uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości, ponieważ Muzeum jest w trakcie budowy a planowany termin jej ukończenia to koniec 2014 r.
TJ/MWP
Więcej informacji
- Ulica Targowa
- Ulica Ratuszowa
- Kościół św. Stanisława na Skaryszewie
- Obrona i rzeź Pragi 4 listopada 1794 r.
- Kościół Najświętszej Matki Bożej Loretańskiej
Instytucje
Galeria







|
|
Najczęściej czytane
Najnowsze informacje
wstecz
Wasze komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii