Przebudowa Kawęczyńskiej. "Pewne elementy wymagają korekty"

29.08.2013
"Dążymy do tego, żeby ulica Kawęczyńska była jak najbardziej przyjazna i zgodna z oczekiwaniami mieszkańców" - zapewnił wiceburmistrz Dzielnicy Praga Północ - Jarosław Sarna. Warto zaznaczyć, iż na deklaracji się nie skończyło i już kilka godzin później na spontanicznie zorganizowanym spotkaniu osobiście wraz z kilkoma radnymi wizytował ulicę, gdzie jeszcze raz naocznie zapoznał się ze wszystkimi uwagami.

Ulica Kawęczyńska w czasie przebudowy

Jednak nim do tego doszło, na komisji infrastruktury w siedzibie Urzędu przy Kłopotowskiego wszyscy zainteresowani mogli się zapoznać z ponad 20 - minutową prezentacją poświęconą w całości przebudowywanej ulicy Kawęczyńskiej. Na serii zdjęć przygotowanych przez Praskie Stowarzyszenie Michałów wskazano miejsca czy rozwiązania, które zdaniem stowarzyszenia wymagają koniecznych poprawek.

Lista zgłoszonych przez Praskie Stowarzyszenie Michałów uwag:


 • Przywrócenie chodnika przed kamienicą tramwajową (Kawęczyńska 16),
 • Położenie nowej nawierzchni na początku Kawęczyńskiej,
 • Bardziej racjonalne ustawienie ławek (zamiast pod oknami mieszkańców ławki powinny stać np. przy przystankach),
 • Zmianę nawierzchni brukowej w bramach (utrudnia poruszanie się),
 • Usunięcie muru ogłoszeniowego na placu przed Bazyliką NSJ i jego zastąpienie stylizowanym słupem ogłoszeniowym,
 • Przesunięcie części słupków-syrenek w kierunku pasa jezdni,
 • Przesunięcie barierki przy szkole muzycznej w kierunku pasa jezdni,
 • Zmianę podłoża pod ławkami przy WSM,
 • Bardziej racjonalne ustawienie znaków drogowych oraz wprowadzenie wszędzie ograniczenia do 30 km/h,
 • Wymianę roślin (niskie drzewa lub krzaki),
 • Wyrównanie płyt chodnikowych tam gdzie to jeszcze jest możliwe.

"Szereg uwag przyjmuję i myślę, że to jest właściwy etap, żeby jeszcze się pochylić i próbować zmienić i zrobić to racjonalnie a nie tylko i wyłącznie z bezdusznym odczuciem architekta. Dziś na żywym organizmie pracując widać, że pewne elementy wymagają korekty i myślę, że się to nam uda. Ja przyjmuję uwagi bo więcej jest uzasadnionych" - mówił na spotkaniu komisji Jarosław Sarna.

Osobiście jestem przekonany, iż przynajmniej kilka zmian zostanie wprowadzonych. Szczególnie tam gdzie koszty są zerowe - jak np. przesunięcie ławek. Na inne zgłoszone uwagi będzie czas, ponieważ przebudowa zakończy się pod koniec września br.

 

TJ

Więcej informacji

Wasze komentarze

64x64

Tomek napisał:

Mieszkam na Kawęczyńskiej i cieszę się z remontu, ale liczyłem na więcej. Przede wszystkim nie rozwiązano głównego problemu dla poruszających się samochodem, czyli zjazdu tramwajów do zajezdni. Dodatkowo wykonano malowania na jezdni, które w znacznej części wydzielają szlak tramwajowy od samochodowego, nie wiem po co. Komplikuje to jazdę samochodem, a nie przyspiesza jazdy tramwajem. Trzeba teraz łamać przepisy przekraczając linię ciągłą, bo na pasie parkują samochody. Nie rozwiązano też problemu skrzyżowania Kawęczyńska /Otwocka. Tramwaje wjeżdżające na pętlę blokują ruch na ulicy, żeby je ominąć trzeba przejechać przez wykreskowane pole. Oczywiście nie ma dużego ruchu, ale spodziewałem się przy okazji remontu rozwiązania problemu a nie utrwalania. Ograniczenie do 30 km/h jest chyba jakimś żartem, proponuje zostawić 50 km/h i ustawić fotoradar (dzieci na skuterach tam szybciej jeżdżą). Jeśli chodzi o chodniki to rzeczywiście wjazdy do bram to jakaś porażka, szczególnie kiedy jadę małym wózkiem (tzw. spacerówką) z dzieckiem.
2013-09-03 10:43
64x64

Jonathan napisał:

Prosimy zapytać w Dzielnicy, co stało się z oryginalnym zabytkowym brukiem z Kawęczyńskiej. Sprawa ewidentnie powinna trafić do konserwatora zabytków. PSM Michałów na swoim blogu o tym pisze. http://stowarzyszeniemichalow.blogspot.com/2013/08/poprawki-na-kaweczynskiej.html
2013-08-30 20:01

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia