Bracia Brunner, Hugo Schneider i R. Ditmar - Towarzystwo Akcyjne Fabryki Lamp

Fabryka została założona około 1879 roku. W 1899 został przekształcona w Towarzystwo Akcyjne.
W 1905 roku w narożniku ulicy Szwedzkiej i Środkowej zostały wzniesione monumentalne, trzypiętrowe hale fabryczne o dekoracyjnych elewacjach. Wjazd do fabryki mieścił się przy końcu Strzeleckiej.
Spółka zajmowała się produkcją lamp naftowych, gazowych i elektrycznych, kuchenek gazowych i naftowych, palników oraz wyrobów aluminiowych.
W 1910 r. fabryka zatrudniała 600 pracowników. Działał także silnik parowy o mocy 180 koni, a roczny obrót sięgnął niebagatelnego poziomu 1200000 rubli.
Przy fabryce, od strony ul. Strzeleckiej pod nr 46 i 48 mieszkali od około 1910 roku w zakładowych kamienicach pracownicy fabryki.
Dobre czasy dla fabryki skończyły się z wybuchem I wojny światowej. Jak czytamy w Roczniku Informacyjnym o Spółkach Akcyjnych w Polsce z 1929 roku, fabryka była własnością Towarzystwa Akcyjnego Zjednoczonych Fabryk Lamp i Wyrobów Metalowych "Metallamp", ale urządzenia fabryczne zostały w 1914 roku wywiezione do Rosji. Pozostała tylko nieruchomość w Warszawie. Dowiadujemy się też, że są czynione kroki mające na celu ewentualne uruchomienie przedsiębiorstwa. Według Jerzego Kasprzyckiego, fabryka "Metallamp" wegetowała w latach dwudziestych jako dostawca lampek służbowych dla policji, wojska i PKP. Ostatecznie zakład nie utrzymał się i w 1929 roku zabudowania przejął działający na sąsiedzkiej działce koncern mydlarsko-tłuszczowy "Schicht".
MP/TJ
Ciekawostki
- Wcześniej w tym miejscu znajdowały się zabudowania fabryki wosku Kowalewskiego.
Więcej na ten temat
Obiekty
|
|
Najczęściej czytane
Najnowsze informacje
wstecz
Wasze komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii