Toggle navigation
Start
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt
Strona główna
Praga
Kościoły Pragi
Bazylika katedralna św. Michała i św. Floriana
Świątynią, którą niektórzy mieszkańcy Pragi nazywają „katedrą praską" jest kościół, którego pełna nazwa brzmi Bazylika katedralna św. Michała i św. Floriana, przy ul. Floriańskiej.
Jest to neogotycka świątynia, wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku z funduszów społeczeństwa praskiego i składek z całej Polski. Znakomity architekt Józef Dziekoński, twórca kilkudziesięciu kościołów w Polsce, uznał właśnie kościół Św. Floriana za swoje największe osiągnięcie.
Kościół Św. Floriana liczy się w historii architektury sakralnej w Polsce, jako wzorcowa budowla neogotycka. Stała się ona w istocie tematem zapożyczeń architektonicznych dla wielu kościołów w Polsce. Architekt J. Dziekoński w swym dziele nawiązał do tego, co ówcześni historycy sztuki nazywali „gotykiem nadwiślańskim", czyli odtworzył w neogotyku formy narodowe.
Kościół Św. Floriana ma także swoje znaczenie urbanistyczne, ponieważ ustawiony został na placu przy głównej osi komunikacyjnej Pragi. Nadał też całej dzielnicy charakter wiążący z kulturą zachodnioeuropejską, zmniejszając w tej części Pragi zdominowanie, jakie ustanowiła wzniesiona cerkiew prawosławna oraz liczne budynki administracji carskiej.
75 metrowe wieże i sama bryła kościoła Św. Floriana, również obecnie; mimo wysokościowej zabudowie obrzeżnej, panują niepodzielnie w tej części miasta.
Kościół wybudowany został, jako bazylikowy, trzynawowy z transeptem, nad którym wznosiła się sygnatura. Wymurowany był z cegły - kształtowej z elementami dekoracyjnymi piaskowymi. Również wnętrze kościoła utrzymane było w fakturze ceglanej. Dopełniała ją polichromia braci Strzałeckich.
Firma ta zatrudniała wówczas wybitnych młodych malarzy, przeważnie uczniów ze szkoły Gersona. W oknach z ceglanymi maswerkami, obsadzone były witraże. W wystroju wyróżniały się neogotyckie ołtarze.
Wnętrze kościoła było w okresie międzywojennym stale uzupełniane, początkowo pod autorskim nadzorem prof. Dziekońskiego, a po jego śmierci, jego ucznia prof. Zdzisława Mączyńskiego, późniejszego zasłużonego wiceprezesa Rady Prymasowskiej Odbudowy Kościołów Warszawy.
W latach trzydziestych wieże kościoła Św. Floriana zaczęły się rysować. Przyczyną był wybuch w Cytadeli warszawskiej w 1923 r. kiedy siła podmuchu przesunęła ceglaną konstrukcję hełmów. Niezależnie od tego, teren na którym stał kościół, miał niekorzystny układ. Komisja działająca z ramienia kościoła i miasta, powzięła decyzję zdjęcia ceglanych hełmów. Prasa wiele wówczas pisała o „warszawskiej Notre Damę" i o walorach architektonicznych tej wspaniałej świątyni.
W 1926 r. bł. ks. Ignacy Kłopotowski podjął budowę nowej plebanii przy kościele św. Floriana i 3 lata później budowę domu parafialnego.
W 1939 r. kościół poniósł stosunkowo małe straty, ale w 1944 r. po zgnieceniu powstania w Pradze wycofujący się Niemcy wysadzili świątynię w powietrze. Musieli jednak minować ją dwukrotnie. Pierwszemu wybuchowi nie poddały się bowiem solidnie wybudowane mury i dopiero po drugim runęły wieża, sklepienia i mury zewnętrzne, kolumny i części krypt. Na dwóch Miarach zewnętrznych ocalały tylko figury patronów kościoła: Św. Floriana i Św. Michała.
W 1947 r. ludność Pragi z inicjatywy ówczesnego proboszcza, znanego prefekta szkół warszawskich Ks. Feliksa de Ville, spontanicznie przystąpiła do odbudowy świątyni. Plany rekonstrukcji wykonał prof. Stanisław Marzyński, modyfikując nieco projekt J. Dziekońskiego. Wprowadził w prezbiterium wewnętrzne umocnienia żelbetowe, podniósł dachy nad prezbiterium, ubogacił sygnaturę koroną NMP. Do 1951 r. wykonano nawę główną, zakrystię i kaplicę pogrzebową. Prace późniejsze prowadzone przez proboszcza Ks. Stanisława Wierzejskiego trwały etapami aż do 1970 r. kiedy to ukończono wieżę wraz z hełmami o konstrukcji stalowej, kryte blachą miedzianą. Roboty prowadzili budowniczowie: Mieczysław Rechnio i Edward Zdziarski.
W trakcie odbudowy, ze względu na duże wartości historyczne i plastyczne, Urząd Konserwatorski uznał kościół Św. Floriana za zabytek kultury narodowej. Zwiedzając kościół warto zwrócić uwagę na architekturę zewnętrzną i wewnętrzną, starannie wykonaną pod względem technicznym. Zakrystia wyposażona została w stolarkę, wykonaną przez nieżyjącego już Starszego Cechu Stolarzy Kazimierza Wrzesińskiego, a także w ręcznie kutą kowalszczyznę przy drzwiach i ambonie. W kościele szerzy się kult Miłosierdzia Bożego przed umieszczonym w transepcie obrazem, słynącym łaskami.
Ze starych rzeźb na postumencie w nawie zwraca uwagę drewniana barokowa figura Św. Floriana, która dziwnymi losami wojny, zawędrowała do tej świątyni.
Wartości sakralne wnętrza kościoła zostaną spotęgowane, kiedy zainstalowane będą witraże i wykonana zostanie polichromia fragmentów nie licznych, które ocalały. Będzie to nawiązanie do dawnej gamy kolorystycznej utrzymanej w barwach błękitnych i złotych. Wychodząc z kościoła, warto zwrócić uwagę na wyniosły budynek plebanii.
Od 1992 r. kościół jest katedrą diecezji warszawsko-praskiej a w 1997 uzyskał tytuł bazyliki mniejszej.
W listopadzie 1994 r. przed kościołem odsłonięto kamień poświęcony ofiarom rzezi Pragi z 1794 r., a w sierpniu 2005 pomnik bohaterskiego kapłana ks. Ignacego Skorupki.
LD/TP
Ciekawostki
Nad głównym wejściem do kościoła umieszczono mozaikę w herbem Pragi.
Od lutego 1941 roku przy Floriańskiej 3 w budynku przy kościele służącym obecnie za kaplicę, istniał jawny teatr Miraż. Był to kontynuator Mirażu działającego przy ul. Dzikiej 9 w latach 1940–1941. Właścicielami tego sporego, bo liczącego 600 miejsc, teatru byli kolejno Adam Seń, Kamienobrodzki, niejaka pani Simon, a potem znowu Seń. W ciągu niespełna 4 lat istnienia Miraż wystawił imponującą liczbę 90 przedstawień.Jego działalność przerwało dopiero Powstanie Warszawskie,
Więcej na ten temat
Pomnik ks. Ignacego Skorupki
Józef Pius Dziekoński
bł. Ignacy Kłopotowski
ks. Jan Poskrobko
Herb Pragi
Obiekty
Sierakowskiego 10
Galeria
ÂÂÂÂÂ
Dodaj komentarz
dowolny wyraz 6 literowy:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
Najnowsze informacje
Wielkie, dmuchane łabędzie popłynęły Wisłą w grudniu?
Zgasł neon "Kocham Pragę". Czy awaria zostanie usunięta?
W al. Waszyngtona przed niebezpiecznym przejściem zostały zamontowane progi...
Przebita opona - co robić w takiej sytuacji?
Budowa Obwodnicy Śródmiejskiej obiecywana już wiele razy
"Synergia" na Markowskiej już działa. Ma służyć wzmacnianiu więzi...
Najczęściej czytane
Kościół na Kamionku
Obraz Chrystusa Króla
Marianie na Pradze
Kościół św. Feliksa na Marysinie Wawerskim
Bazylika na Pradze
Kościół Najczystszego Serca Maryi na Placu Szembeka
Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco
Baza firm (3316)
Czas wolny
(115)
Dom i ogród
(131)
Dziecko
(130)
Edukacja
(71)
Finanse
(71)
Gastronomia
(473)
Motoryzacja
(330)
Noclegi
(26)
Sport
(66)
Ślub
(39)
Uroda
(177)
Usługi
(239)
Zakupy
(873)
Zdrowie
(462)
Zwierzaki
(21)
Dodaj firmę od 49zł
Baza instytucji
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Polecamy
Zagadki
Bezpłatne ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Polityka prywatności
Regulamin
Mapa strony
Patronaty
Start
Info
Praga
Firmy
Instytucje
Ogłoszenia
Galeria
Reklama
Kontakt
x
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt