Solidarności 44

Aleja Solidarności 44 w Warszawie
Aleja Solidarności 44 - budynek biurowy na Nowej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.

Parterowy dom wzniesiono w stylu dworkowym wzniesiono na zlecenie Warszawskiej Dyrekcji Kolejowej wg projektu inż. Wacława Szuszkiewicza w latach 1920-21 w miejscu dawnego skrzydła dworca Petersburskiego, spalonego podczas I wojny światowej.

Budynek posiada portyk zwieńczony trójkątnym frontonem, wspartym na czterech słupach zakończonych głowicami nawiązującymi formą do porządku toskańskiego.

Dla jego projektanta do około 1931 roku był jednocześnie jego pracownią i mieszkaniem. Drugą część pomieszczeń zajmował inżynier drogowy, który urządził w nim siedzibę swojego biura.

Po II wojnie światowej w dworku znajdowało się laboratorium lecznicy kolejowej, potem przychodnia i apteka. Ostatnim użytkownikiem obiektu był gabinet weterynaryjny, który opuścił to miejsce w 2009 roku.

W lipcu 2009 roku Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK" wystąpił do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o wpisanie budowli do rejestru zabytków.

Opuszczony budynek został prowizorycznie zabezpieczmy przez PKP PLK, który rozważał jego sprzedaż. Jednak cena około 2,4 mln zł nie przyciągnęła zbyt wielu nabywców. Co prawda, jednak chętny się znalazł, ale wycofał się w ostatniej chwili...

Ostatecznie to jego właściciel czyli PKP PLK w latach 2020-2021 przeprowadził jego generalny remont z przeznaczeniem na centrum konferencyjne.

TJ

Ciekawostki

  • Wacław Szuszkiewicza liczył na otrzymanie zlecenia wykonania gmachu dyrekcji PKP przy Targowej 74. Nadzieje Szuszkiewicza nie były bezpodstawne, gdyż wcześniej zlecono mu zaprojektowanie prowizorycznego Dworca Wileńskiego, wzniesionego w 1920 r. z tzw. pruskiego muru w rekordowym tempie trzech miesięcy. Umowę jednak podpisano z Marianem Lalewiczem, profesorem Politechniki Warszawskiej.
  • Przy budowie wykorzystano materiały z rozbiórki skrzydła dworca Petersburskiego.
  • Według wspomnień Wacława Szuszkiewicza w latach 20 XX w. przed domkiem był kwietnik i sad owocowy ciągnący się aż do ulicy Targowej.
  • Budynek dawniej posiadał adres Wileńska 2/4.

Więcej na ten temat


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii

Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco

Polecamy

Bezpłatne ogłoszenia