Toggle navigation
Start
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt
Strona główna
Praga
Miejsca
Grochowska
Ulica Grochowska w dzielnicy Praga Południe w Warszawie biegnie od ulicy Jordanowskiej na Gocławku do ulicy Lubelskiej na Kamionku.
Dziś jedna z najważniejszych ulicy Pragi Południe powstała jako główna droga podwarszawskiej wsi Grochów.
W 1823 roku została przekształcona w brukowany trakt wiodąca do Brześcia. W związku z jego ukończeniem nadano nazwę ulicy oraz ustawiono żeliwny obelisk zwany Pomnikiem Budowy Szosy Brzeskiej.
W pierwszej połowie XIX wieku zabudowę ulicy stanowiły drewniane chałupy, domy, dworki i pałacyki. Do najwcześniej wzniesionych należał zapewne murowany dwór między dzisiejszymi ulicami Nasielską i Wspólna Droga. Wzniesiono go może jeszcze u schyłku XVIII wieku. W związku z budową "Osiedla Młodych" dworek został barbarzyńsko rozebrany około 1960 roku.
Równie wiekowy jest zachowany do dziś dworek pod nr. 64 który wzniósł tu dla siebie szwedzki przemysłowiec Karol August Osterloff.
Bliższy rogatkom i wsi Kamionek końcowy odcinek ulicy miał wówczas wyłącznie drewnianą zabudowę. Najwcześniejszym na nim świadectwem działalności człowieka jest Cmentarz Kamionkowski, czynny od końca XIII wieku. W 1656 roku ogień strawił stojący niegdyś w sąsiedztwie cmentarza kościół pw. św. Stanisława Biskupa. Sam cmentarz był czynny do roku 1887.
Przy ulicy Grochowskiej do lat 60 XX wieku istniał dawnym cmentarz staroobrzędowców. Powstał w pierwszym dwudziestopięcioleciu XIX wieku. Pomniki w formie piaskowcowych trumien na katafalkach przeniesiono na Cmentarz prawosławny na Woli, nie odtwarzając niestety ich pierwotnej formy.
Od roku 1850 przy Trakcie Moskiewskim jak ówcześnie zwano Grochowską pojawiły się pierwsze zakłady wytwórcze: od roku 1852 Jan Hoch "we wsi Grochowie" wytwarzał świece i mydło, nieopodal działała garbarnia niejakiego Jeromina. Niewielka fabryka mydła Franciszka Mätza działała od roku 1887 pod dzisiejszym nr. 212. Kolejnym reprezentantem tej branży był Mosze Wysocki, prowadzący wytwórnię w okolicy dzisiejszego Ronda Wiatraczna.
Jednym z największych zakładów była działająca u zbiegu z ul. Terespolską wytwórnia Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Wstążek Gumowych i Taśm wybudowana w roku 1886 przez Ryszarda Zieglera i J. Jägera.
Rok 1891 przyniósł przyłączenie do Warszawy fragmentu Grochowskiej między ulicami Lubelską i Podskarbińską. Usypano nowy wał i nowe rogatki miasta. W latach 1899-00 według projektu Władimira Pokorowskiego wzniesiono zabudowania Instytutu Weterynaryjnego. Lokalizację tę uzasadniało istnienie targu na bydło w miejscu dzisiejszego Parku im. Obwodu Praga Armii Krajowej.
W 1904 roku pod nr 230 w pobliżu dzisiejszego Ronda Wiatraczna Marcin Enda zbudował zachowany do dziś jednopiętrowy budynek mieszkalny.
Na przełomie stuleci powstały murowane domy mieszkalne przy "miejskim" odcinku ulicy. Dopiero po roku 1910 pierwsze kamienice czynszowe, zachowane w większości do dziś. Ich budowa zbiegła się w czasie z drugim etapem rozwoju przemysłu w dzielnicy. Od roku 1911 przy Grochowskiej działał znany zakład elektrotechniczny "Bracia Borkowscy", Fabryka Elektrotechniczna B. Petscha, wykupiona później przez Ministerstwo Poczt i Telegrafów oraz Wytwórnia Sprzętu Spawalniczego "Perun" S. A., powstała z połączenia francuskiej firmy "L'air Liqide" z Towarzystwem Akcyjnym Fabryk Tlenu i Aparatów "Perun" z Petersburga oraz Fabryka Motorów "Perkun".
W roku 1916 do Warszawy włączono Grochów wraz z dalszym odcinkiem traktu do Brześcia, poza linią ulicy Podskarbińskiej. W związku z tym dzisiejsza ul. Płowiecka pewien czas nosiła miano Grochowskiej.
Około 1918 roku w narożniku ulicy Grochowskiej i Wiatracznej Teodor Rajchert uruchomił piekarnie.
1 listopada 1925 na pętlę na Gocławku wjechał pierwszy tramwaj linii 24.
Lata dwudzieste przyniosły niewiele nowych budynków mieszkalnych. W roku 1929 według konceptu Konstantego Sylwina Jakimowicza rozpoczęła się budowa kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej. Kościół wzniesiony na terenie dawnego cmentarza jest tylko dwa lata starszy od kolejnej grochowskiej świątyni - kościoła pw. Najczystszego Serca Maryi.
Po tym okresie nadeszła kolejna faza rozwoju przemysłu. Na Kamionku zaczęły działalność kolejne zakłady: Fabryka Aparatów Optycznych i Precyzyjnych H. Kolberga, Państwowe Zakłady Tele - i Radiotechniczne, oraz Towarzystwo Budowy Motorów "Perkun" pod nr. 309/313.
W 1931 roku przy Grochowskiej 36 (dziś 339) wzniesiono budynek Miejskiego Ośrodka Zdrowia (Stacja Higieny Zapobiegawczej).
Niezwykłe ożywienie budowlane nadeszło po roku 1933. Powstało wtedy do wybuchu wojny kilkadziesiąt domów w wysokości od dwóch do pięciu pięter.
W latach 1934-35 Grochowska otrzymała nowy granitowy bruk. Jednocześnie przygotowywano się do poszerzenia ulicy. Wybuch wojny przerwał te prace. Poszerzanie ulicy kontynuowali jednak hitlerowcy, widząc strategiczne znaczenie wylotowej trasy w czasie działań na froncie wschodnim.
W okresie okupacji zniszczeniu uległy niemal wszystkie zabudowania przemysłowe. Zabudowa mieszkaniowa w większości ocalała.
W roku 1953 została skasowano wąskotorową kolejkę do Karczewa.
W roku 1960 poszerzono jezdnię do dzisiejszej szerokości. Jednocześnie zalano asfaltem bruk, dobrze zachowany mimo wojny i upływu czasu.
Po roku 1960 unicestwiono wszystkie niemal zabudowania drewniane.
W 1974 przy
skrzyżowaniu ul. Grochowskiej z Jubilerską została zbudowana kładka dla pieszych.
W 1975 roku w narożniku ulicy Grochowskiej i Mińskiej Spółdzielnia "Osiedle Młodych" wzniosła 10-piętrowy budynek mieszkalny.
Około 1979 roku przy
skrzyżowaniu ul. Garwolińską/Czapelską została zbudowana kładka dla pieszych.
27 listopada 1996 roku w narożniku z ulicą Jubilerską otwarto Centrum Handlowe King Cross Praga.
W 2005 roku pod nr 304 SBM Beta na rogu z ulicą Gocławską ukończyła budowę budynku mieszkalnego.
15 grudnia 2005 roku pod nr 147 na terenie dawnego gospodarska rodziny Zajdlów został otwarty sklep Lidl.
W kwietnia 2009 roku opuszczona budynku Instytutu Weterynaryjnego przy Grochowskiej 272 zostały przekazane orkiestrze Sinfonia Varsovia. W tym samym roku zmodernizowano kładkę na wysokości ulicy Jubilerskiej.
4 maja 2010 roku przebudowany budynek Przychodnia Zdrowia pod nr 399 przyjął pierwszych pacjentów.
W 2011 roku zmodernizowano kładkę dla pieszy na wysokości ulic: Czapelska i Garwolińska
.
Pod koniec 2015 roku ZDM wytyczył nowe przejście dla pieszych przy ulicy Jubilerskiej.
W drugiej połowie 2017 roku na odcinku od od ronda Wiatraczna do ul. Jordanowskiej przeprowadzono wymienię oświetlenia. W ramach prac dokonano demontażu 175 starych słupów oświetleniowych (w tym 141 żelbetowych i 34 stalowe), 187 wysięgników i 270 kompletów opraw, a także ponad 7,3 km kabli. Na nowych słupach oświetleniowych zamontowano łącznie ponad 350 opraw LED, składających się z 96, 48 lub 36 diod. Wymienione zostały także maszty sygnalizacji świetlnej i sygnalizatory na siedmiu skrzyżowaniach, w tym na rondzie Wiatraczna.
W listopadzie 2018 roku na ścianie kamienicy pod nr 215, Tytus Brzozowski stworzył mural "Niepodległość".
Pod koniec 2018 roku wymieniono 400-metrowy odcinek chodnika po południowej stronie ul. Grochowskiej od osiedla Ostrobramska do ulicy Dęblińskiej.
W styczniu 2019 roku uruchomiono nowe przystanki autobusowe: Kwatery Głównej 01 oraz 02.
Pod koniec 2020 roku na "małej" Grochowskiej od ul. Podolskiej do ul. Garwolińskiej powstały nowe dojścia krótsze dojścia do przystanków tramwajowych.
W latach 2020-2022 w miejscu przedwojennych zakładów Zakładów Mechanicznych inż. Stefana Twardowskiego został wzniesiony budynek biurowy Fabryka PZO II. 10 czerwca 2022 roku na parterze został otwarty PZO Food Hal.
W latach 2021-2023 pod nr 87 w miejscu wyburzonego budynku Dziewiarskiej Spółdzielni Inwalidów "IWA" (Tarnowiecka 54) Unimax Development zrealizował inwestycję deweloperską - Viva Vitolin.
W dniach 20-23 października 2023 roku dokonali frezowania prawego pasa jezdni ulicy Grochowskiej na odcinku od Podolskiej do Jubilerskiej. A dwa tygodnie później odcinka od Majdańskiej od Zamienieckiej.
W czerwcu 2024 roku do biurowca przy Grochowskiej 316/320 został przeniesiony z ulicy Kobielskiej 5 oddział Straży Miejskiej.
TJ/WI/GA
Ciekawostki
W XIX i na początku XX wieku ulica nosiła nazwę: Trakt Brzeski, ok. 1905 r. carskie władze zmieniły nazwę ulicy na Trakt Moskiewski, a po odzyskaniu niepodległości w 1919 r. nadano jej nazwę: Grochowska. W roku 1941 naziści nadali nową nazwę ulicy: Ostenstrasse, władze ludowe powróciły do przedwojennej nazwy w 1945 r.
W latach 1901-53 wzdłuż ulicy Grochowskiej przebiegały tory wąskotorowej Kolei Jabłonowskiej.
W latach do ulicą Grochowską wracał do swojej willi w Sulejówku marszałek Józef Piłsudski.
W roku 1934 roku odwrócono numerację ulicy: dawny nr. 1 przy ul. Lubelskiej otrzymał teraz nr. 354.
Do 1960 roku taką nazwę nosiła dzisiejsza ul. Kuglarska.
21 lutego 2008 roku trzech pijanych nastolatków przeciągnęło stalową linę pomiędzy słupami przystankowymi w poprzek ulicy Grochowskiej. Po kilku minutach na linę wjechało białe audi. Rozpędzony samochód przewrócił słupy z rozkładami jazdy i wyłamał metalowe barierki. Bezmyślnych chuliganów ujęli funkcjonariusze Straży Miejskiej.
Więcej na ten temat
Rondo Wiatraczna
Wały Lubomirskiego na Pradze
Mural "Obelisk" - Siennicka 15, róg Grochowskiej
Pętla tramwajowa "Gocławek"
Państwowe Zakłady Tele-i Radiotechniczne "Dzwonkowa"
Piekarnia Teodora Rajcherta
Osiedle "Grochów I"
Fabryka Motorów "Perkun"
Fabryka "Perun"
Budynek Zakładu Wychowawczego Braci Albertynów
Obiekty
Grochowska 8
Grochowska 8A
Grochowska 8B
Grochowska 8C
Grochowska 10
Grochowska 12
Grochowska 12A
Grochowska 12B
Grochowska 12C
Grochowska 14
Grochowska 14A
Grochowska 14B
Grochowska 14C
Grochowska 14D
Grochowska 14E
Grochowska 16
Grochowska 16A
Grochowska 18
Grochowska 19
Grochowska 21
Grochowska 38
Grochowska 42
Grochowska 43
Grochowska 44
Grochowska 45A
Grochowska 50
Grochowska 52
Grochowska 54
Grochowska 56
Grochowska 71A
Grochowska 73
Grochowska 75/77
Grochowska 83
Grochowska 78
Grochowska 80/82
Grochowska 80/82 - Krzyż drewniany
Grochowska 85
Grochowska 86
Grochowska 87
Grochowska 90
Grochowska 91
Grochowska 92
Grochowska 93
Grochowska 94
Grochowska 95
Grochowska 96
Grochowska 97
Grochowska 98
Grochowska 99
Grochowska 100
Grochowska 102
Grochowska 103
Grochowska 104
Grochowska 105
Grochowska 106
Grochowska 107
Grochowska 108
Grochowska 109
Grochowska 110
Grochowska 111/113 - Caritas
Grochowska 112
Grochowska 114
Grochowska 115
Grochowska 116
Grochowska 117
Grochowska 118
Grochowska 119
Grochowska 120
Grochowska 121/125
Grochowska 122
Grochowska 124/126
Grochowska 127
Grochowska 128
Grochowska 129
Grochowska 129 - Kapliczka wnękowa
Grochowska 131
Grochowska 133
Grochowska 136
Grochowska 138
Grochowska 138 - Tablica upamiętniająca konspiracyjną wytwórnię stenów i granatów
Grochowska 140
Grochowska 142
Grochowska 144/146
Grochowska 147 - Lidl
Grochowska 149/151 - Stacja paliw BP "Grochów"
Grochowska 152
Grochowska 154
Grochowska 154 - Kapliczka murowana
Grochowska 156
Grochowska 158
Grochowska 160
Grochowska 162/164
Grochowska 166
Grochowska 168
Grochowska 168A
Grochowska 168B
Grochowska 168C
Grochowska 170
Grochowska 170A
Grochowska 171A
Grochowska 171B - Urząd Pracy
Grochowska 172
Grochowska 173
Grochowska 173/175
Grochowska 173A
Grochowska 174/176
Grochowska 175
Grochowska 178
Grochowska 178/184
Grochowska 179
Grochowska 181
Grochowska 186
Grochowska 194/196 - Dom Słowa Bożego im. ks. K. Romaniuka
Grochowska 194/196 - Figura Matki Boskiej
Grochowska 194/196 - Krzyż misyjny
Grochowska 200
Grochowska 202
Grochowska 207 - Rondo Wiatraczna
Grochowska 210/212
Grochowska 213
Grochowska 215
Grochowska 215 - Mural "Niepodległość"
Grochowska 217
Grochowska 219
Grochowska 220
Grochowska 221
Grochowska 225
Grochowska 227
Grochowska 229
Grochowska 230
Grochowska 230A
Grochowska 231
Grochowska 232
Grochowska 233
Grochowska 234/240
Grochowska 235
Grochowska 237
Grochowska 239
Grochowska 241
Grochowska 242
Grochowska 243/245
Grochowska 244
Grochowska 244a
Grochowska 246
Grochowska 248
Grochowska 249/251
Grochowska 250
Grochowska 255
Grochowska 256
Grochowska 257
Grochowska 258/260
Grochowska 259
Grochowska 261
Grochowska 262 - Dzielnicowe Biuro Finansów Oświaty Praga Południe
Grochowska 263
Grochowska 263 - Figura św. Ekspedyta
Grochowska 265
Grochowska 267
Grochowska 269
Grochowska 271
Grochowska 273
Grochowska 272 - Sinfonia Varsovia
Grochowska 274 - Urząd Dzielnicy Praga Południe
Grochowska 274 - Rzeźba Syrenki
Grochowska 275
Grochowska 277
Grochowska 278
Grochowska 279
Grochowska 280
Grochowska 281
Grochowska 281A
Grochowska 282
Grochowska 283
Grochowska 284
Grochowska 284 - Kapliczka wnękowa
Grochowska 285
Grochowska 286
Grochowska 288
Grochowska 288 - Kapliczka wnękowa
Grochowska 287
Grochowska 289
Grochowska 290
Grochowska 291
Grochowska 292
Grochowska 292 - Mural Loesje
Grochowska 293
Grochowska 295
Grochowska 297
Grochowska 299
Grochowska 301
Grochowska 301/305 - Zakład "Perun"
Grochowska 302
Grochowska 304
Grochowska 306/308 - Praga306
Grochowska 307
Grochowska 309/317 - Przedszkole nr 166
Grochowska 309/317A
Grochowska 309/317B
Grochowska 309/317C
Grochowska 309/317D
Grochowska 312 - Fabryka PZO II
Grochowska 319
Grochowska 320A
Grochowska 321
Grochowska 322
Grochowska 323
Grochowska 324
Grochowska 325
Grochowska 326
Grochowska 326 - Plakietka z Jezusem
Grochowska 327
Grochowska 331
Grochowska 331A
Grochowska 332
Grochowska 333
Grochowska 333A
Grochowska 334
Grochowska 335
Grochowska 335A
Grochowska 336
Grochowska 337
Grochowska 337A
Grochowska 338/340
Grochowska 339 - Przychodnia Zdrowia
Grochowska 339A
Grochowska 341 - Osiedle "Sonata"
Grochowska 341 - Tablica upamiętniającą fabrykę "Dzwonkowa"
Grochowska 342
Grochowska 344 - Grochowska Residence
Grochowska 346/348 - Liceum im. Jakuba Jasińskiego
Grochowska 349
Grochowska 351
Grochowska 353
Grochowska 354 - Fabryka gilz "Dzwon"
Grochowska 354 - Medalion z Matką Boską
Grochowska 355
Grochowska 357 - "Osiedle Grochowska"
Grochowska 365 - Dzwonnica
Firmy i Instytucje
Grochowska 18 - Apteka DOZ
Grochowska 21 - Castorama
Grochowska 56 - Żabka
Grochowska 94 - Żabka
Grochowska 111/113 - Jadłodajnia Caritas
Grochowska 128 - Apteka DOZ
Grochowska 129 - Żabka
Grochowska 147 - Lidl
Grochowska 149/151 - Stacja paliw BP "Grochów"
Grochowska 170A - Żabka
Grochowska 178/184 - Stacja Grochów
Grochowska 200 - Apteka Namex
Grochowska 230 - Empik
Grochowska 232 - Żłobek Nr 12 "Bajkowa Chatka"
Grochowska 234/240 - Apteka DOZ
Grochowska 256 - Apteka Farmacja 24
Grochowska 272 - Sinfonia Varsovia
Grochowska 274 - Urząd Dzielnicy Praga Południe
Grochowska 304 - Żabka
Grochowska 306/308 - Centrum Medicover Grochowska
Grochowska 312 - Food Hall PZO
Grochowska 316/320 - Straż Miejska
Grochowska 334 - Apteka od Serca
Grochowska 339 - Przychodnia NFZ
Galeria
Dodaj komentarz
dowolny wyraz 6 literowy:
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Twoja-Praga.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii
Najnowsze informacje
Mural "Warszawa powstańcza" ozdobił ścianę liceum przy Zbaraskiej
Zabytkowy drewniak ze Szmulek odzyska dawny blask
Poszukiwane zdjęcia dawnego ogrodu daliowego w parku Skaryszewskim
Przez trzy weekendy tramwaje nie będą dojeżdżały do pętli...
Konserwator zmienił zdanie. Fotoradary na moście Poniatowskiego pozostają!
Zdewastowany dawny szalet na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych zostanie...
Najczęściej czytane
Tężnia solankowa przy Floriańskiej
Ujęcia wody oligoceńskiej na terenie Pragi Południe
Plac zabaw w Parku Skaryszewskim
Pętla autobusowa "Witolin"
Dworzec Wileński
Ścianka wspinaczkowa przy Moście Świętokrzyskim
Polub nasz fanpage i bądź na bieżąco
Baza firm (3316)
Czas wolny
(115)
Dom i ogród
(131)
Dziecko
(130)
Edukacja
(71)
Finanse
(71)
Gastronomia
(473)
Motoryzacja
(330)
Noclegi
(26)
Sport
(66)
Ślub
(39)
Uroda
(177)
Usługi
(239)
Zakupy
(873)
Zdrowie
(462)
Zwierzaki
(21)
Dodaj firmę od 49zł
Baza instytucji
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Polecamy
Zagadki
Bezpłatne ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Polityka prywatności
Regulamin
Mapa strony
Patronaty
Start
Info
Praga
Firmy
Instytucje
Ogłoszenia
Galeria
Reklama
Kontakt
x
Info
Ciekawe miejsca
Informacje
Imprezy dla dzieci
Mieszkania
Komunikacja
Absurdy
Raport
Wycieczki po Pradze 2024
Sztuki teatralne
Wydarzenia
Wystawy
Archiwum
Praga
Dawna Praga
Detal
Handel
Fabryki Pragi
Historia Pragi
Kościoły Pragi
Kapliczki Pragi
Książki o Pradze
Ludzie Pragi
Miejsca
Nasza Praga
Parki na Pradze
Praskie pomniki
Sztuka
Ulice
Zabytki Pragi
Zagadki
Firmy
Instytucje
Bezpieczeństwo
Kultura
Organizacje
Służba zdrowia
Oświata
Urzędy
Wiara
Ogłoszenia
Kupię
Oddam
Sprzedam
Praca
Zamienię
Dodaj ogłoszenia
Galeria
Bliżej natury
Ciekawe miejsca
Inwestycje
Osiedla i ulice
Praskie spacery
Praskie zabytki
Wydarzenia na Pradze
Reklama
Kontakt